Atėjus darganotam orui, dažnai sėdime vakare namuose ir kramsnojame ką nors, nors būname jau po vakarienės. Šaldytuvo varstymas pasisotinus – jau įpročio reikalas, bet teisingai pasirinktas maistas, gali padėti neįpulti į depresinę nuotaiką ir nesusiformuoti netinkamų įgūdžių.
Rinkitės produktus, gerinančius nuotaiką ir užtikrinančius visas maistines medžiagas, kovai su virusais.
Naudinga imunitetui: citrinos, kepti ar troškinti obuoliai, migdolai, burokėliai, saldžiosios bulvės, moliūgai, moliūgų sėklos, sezamo sėklos, grybai, žalios daržovės, kopūstinės daržovės, baltos spalvos daržovės (svogūnai, česnakai, ridikai, porai), aukštos kokybės aliejai (alyvuogių, sėmenų, avokadų). Būtina įtraukti raugintas daržoves.
Prieskoniai gerinti virškinimą: pankolis, imbieras, kalendra, kardamonas, kmynai, Himalajų ir juodoji druska.
Juodąją druską vartokite majonezui iš anakardžio riešutų pasigaminti, himalajų druską sugrūskite su įvairiais prieskoniais ir gardinkite jau paruoštą maistą.
Taigi, rudens meniu:
🔸 Rudenį pusryčiai turėtų būti sotūs. Bendri patarimai: kompleksiniai angliavandeniai + baltymai + sveiki riebalai.
5 tokių pusryčių receptai:
1) Grikių ir bolivinės balandos košė, pagardinta alyvuogių aliejumi, moliūgų sėklomis ir su dubenėlių salotų (paprika, avokadas, džiovinti pomidorai, citrinos sultys).
2) Baltyminė duona be gliuteno su sūdyta lašiša ir salotomis (tarkuotas moliūgas, rauginti kopūstai, poras, sėmenų aliejus).
3) Sorų ir bolivinės balandos košė su kokoso drožlėmis, goji uogomis, džiovintomis figomis, pagardinta druska, sviestu ir alyvuogių aliejumi.
4) Omletas su špinatais, paprika, svogūnu (galima kepti ant lašinukų ar kokoso aliejaus) ir viską pabarstyti saulėgrąžų ir moliūgų sėklomis, pašlakstyti avokadų aliejumi. Valgyti su raugintais agurkais.
5) Baltyminės duonos riekė su avokadų – moliūgų sėklų užtepėle (avokadas, česnako skiltelė, citrinos sultys, avokadų aliejus, petražolių, druskos-viską sutrinti). Valgyti su pomidorais, paprikomis ar kopūstų salotomis.
Pietums tinka trumpai troškintos daržovės, juodi ryžiai su grybais, begliuteniai makaronai su daržovėmis, žuvis ir mėsa su daržovėmis.
Galima virti tirštas sriubas, bet tik ne trintas.
Bendri patarimai: baltymai + riebalai + daržovės arba sudėtiniai angliavandeniai + daržovės.
🔸Šaltuoju metų laiku nepraleiskite vakarienės ir rinkitės šiltus daržovių patiekalus.
Daržovės (troškintos, keptos, gamintos garuose) + žalios salotos + sveiki riebalai.
Rudenį į racioną pravartu įtraukti probiotikų turintį maistą, kuris sustiprins imuninę sistemą ir pamaitins virškinamojo trakto mikrobiotą.
🌿Rauginti maisto produktai – rauginti kopūstai, alyvuogės, kimchi.
🌿Padažai – miso pasta, nerafinuotas obuolių sidro actas, balzamikai be cukraus.
🌿 Spirulina, jūros dumbliai, desertai su agar-agaru.
Maisto papildai:
🔸 Vitaminas D stiprina imuninę sistemą ir padeda pasisavinti maiste esančius vitaminus bei mineralus. Taip pat gelbsti nuo rudeninės tamsos ir depresinės būsenos.
🔸Omega 3 – saugo ląsteles nuo uždegimo.
🔸Probiotikai (1 mėnesio kursas).
🔸 Kordicepsas arba Chaga – adaptogenai. Japonai vadina juos “nemirtingumo grybais”, stiprinantys imunitetą ir saugantys nuo rimtų ligų.
🔸Spirulina⠀⠀
🔸B grupės vitaminai (1 mėnesio kursas)⠀
Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė
Kursai internetu
Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.
Sužinokite daugiauKviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes