Kodėl saulėgrąžų sėklos ir miltai turėtų būti kiekvieno spintelėje?

4 SVARBIOS PRIEŽASTYS, KODĖL VERTA VARTOTI SAULĖGRĄŽŲ SĖKLAS:

1. ¼  puodelio saulėgrąžų sėklų yra daugiau nei 25 % rekomenduojamos magnio dienos normos. Magnis užtikrina apsaugą Jūsų smegenims, širdžiai, raumenims ir daugeliui kitų gyvybiškai svarbių organų. Magniu turtingi produktai palaiko gerą nuotaiką.

2. Šiose sėklose yra didelė įvairovė maistingųjų medžiagų ir fitosterolių. Fitosteroliai yra žinomi gebėjimu mažinti cholesterolio kiekį. Pagrindinis fitosterolis, rastas visuose riešutuose ir sėklose dar naudingas prostatos sveikatai.

3. Saulėgrąžų sėklose yra stiprus antioksidantų derinys – tai selenas ir vitaminas E. Selenas – vienas galingiausių antioksidantų, kovojant su vėžiu ir širdies kraujagyslių ligomis, tai yra lėtiniais uždegimais. Taip pat atlieka svarbų vaidmenį palaikant skydliaukės hormonų apykaitą. Selenas žinomas dėl savo gebėjimo skatinti DNR reparacija (visiems organizmams būdingos cheminės reakcijos, per kurias atsitaiso pažeista ląstelių dezoksiribonukleino rūgšties molekulių sandara) pažeistose ląstelėse.

4. Saulėgrąžų sėklose yra dvi maistingosios medžiagos, kurios palaiko širdies ir kraujagyslių sveikatingumą, tai yra, vitaminas E ir folatas (medžiaga, kuri įeina į vitamino B sudėtį). ¼ puodelio saulėgrąžų sėklų yra daugiau kaip 60 procentų rekomenduojamo vitamino E kiekio.

“Jei galvojate, kad gliaudyti saulėgrąžas sėdint ant sofos –  prasto skonio reikalas ir tik tam jos gali būti naudojamos, labai klystate, nes iš tikrųjų šis užkrečiamas užsiėmimas turi tapti kone kasdieniu įpročiu”, sako A. Unikauskas.

Viena priežastis, anot profesoriaus, ta, kad saulėgrąžų sėklos padeda stabdyti prostatos ir plaučių vėžio augimą, užkirsti kelią krūties vėžiui.

Dauguma pamiršo, kad saulėgrąžos padeda sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir mažina cukrinio diabeto riziką.

„Be to, saulėgrąžų sėklose esantis selenas padeda palaikyti skydliaukės funkcijas, – priduria A. Unikauskas. – JAV nacionalinė medicinos biblioteka ir nacionaliniai sveikatos priežiūros institutai apskaičiavo, kad maždaug 27 mln. amerikiečių kenčia nuo skydliaukės ligų, dauguma jų – moterys ir vyresnio amžiaus žmonės. Viena iš pagrindinių skydliaukės sutrikimų priežasčių ir yra seleno trūkumas.“

Svarbu ir tai, aiškina medikas, kad saulėgrąžos padeda kovoti su osteoporoze ir raumenų mėšlungiu: „Saulėgrąžose esantis magnis padeda išlaikyti sveiką kaulų struktūrą – išlaikyti juose kalcį, taigi padeda išvengti tokios ligos, kaip osteoporozė. Be to, jis padeda esant migrenai, lėtiniam nuovargiui, depresijai.“

„Dar viena priežastis, kodėl turėtume krimsti saulėgrąžas ta, kad jos gerina odos sveikatą ir padeda ją išlaikyti jauną, stiprią, drėgną ir sveiką“, – sako profesorius.

Komentaras

Jurgita SavickaitėValstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Strateginio planavimo ir kokybės valdymo skyriaus vyriausioji specialistė.

Kartais kepinyje matome žalia spalva pavirtusias saulėgrąžų sėklas ar pamerktos sėklos vandenį nudažo žaliai.

“Ant saulėgrąžų užpiltas vanduo gali nusidažyti žaliai dėl augimo metu natūraliai susidariusių pigmentų. Šviežiai lukštentos saulėgrąžos turi žalsvai pilką atspalvį, kuris jas laikant, kepinant ar kitaip veikiant sumažėja arba išnyksta. Žalsvą saulėgrąžų spalvą lemia augimo metu natūraliai susidarę pigmentai – oksiduoti chinono dariniai, trifenolio benzakridinas, chlorogeno rūgštis ir jos junginiai su polifenoliais. Šių junginių kiekis priklauso nuo saulėgrąžų rūšies, subrendimo ir apdorojimo lygio. Minėti natūralūs cheminiai junginiai ir jų druskos gali tirpti vandenyje, nudažydamos vandenį žalsva ar gelsva spalva. Spalvos intensyvumas priklauso ir nuo vandens sudėties, nes ištirpę pigmentai gali sudaryti spalvotas druskas ir/ar kompleksinius junginius su vandenyje esančiais metalo jonais. Priklausomai nuo vandens sudėties gali susidaryti ryškiai spalvoti kompleksai, ar atvirkščiai – jų spalva gali būti neryški. Pavyzdžiui, dejonizuotame vandenyje, kuriame nėra galimybių susidaryti druskoms ir kompleksams, spalva bus neryški arba iš viso nepastebima. Saulėgrąžų savybė nudažyti vandenį priklauso ir nuo rūšies, sukauptų pigmentų kiekio, kuris sandėliuojant ar apdorojant saulėgrąžas mažėja. Todėl vienos saulėgrąžos gali vandenį nudažyti žalia ar gelsva spalva, o kitų saulėgrąžų ištirpusio pigmentų kiekio nepakaks vandens nudažymui”.

Kur saulėgrąžų sėklos gali būti naudojamos?

  • Į kokteilius (prieš tai geriau 2-3 val. pamirkyti);
  • Pabarstyti salotas, troškinius, košes (mirkytomis, daigintomis ar švelniai pakepintomis sėklomis);
  • Veganiško majonezo gamybai;
  • Sveikuolių batonėlių ar saldainių pagrindas;
  • Įberti į duonos, blynelių tešlą;
  • Naudoti saulėgrąžų miltus kaip glitimo neturinčius, salstelėjusius miltus desertiniuose kepiniuose.
Ritos Šilenskienės portretas

Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė

Kursai internetu

Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.

Sužinokite daugiau

Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.