Agar-agaras – augalinė želatina

Japonijos gastronominėje kultūroje agaras žinomas jau nuo XVII amžiaus.

Daugiau nei prieš 300 metų jūrų pakrančių gyventojai išmoko išgauti rudųjų ir raudonųjų dumblių agarą. Tai puikus maistinis stingdiklis, plačiai naudojamas buityje ir pramonėje. Produktas turi keletą svarbių privalumų: stipresnis nei  želatina, sveikesnis, nes “dirba” žarnyne kaip probiotikas.

100 g sauso agaro miltelių sudėtyje yra:
angliavandeniai – 80 g;
baltymai – 6,1 g;
skaidulos – 7,7 g;
kalis – 1120 mg;
kalcis – 620 mg;
magnis – 775 mg;
natris – 102 mg;
fosforas – 52 mg;
vitaminas K – 24 mg;
Vitaminas E – 5 mg.

Agaras yra nevirškinamas angliavandenis, tad yra laikomas skaiduline medžiaga. Gali pasižymėti švelniu laisvinamuoju poveikiu, jeigu vartojamas didelėmis dozėmis (10-15 g per dieną). Kadangi agaras yra gaminamas iš jūros dumblių, jo sudėtyje yra nedidelis kiekis jodo (48 mg/ 1 kg).

Dėl ilgų molekulių sudėties ir vietos, ši medžiaga virsta tankiu geliu, ištirpinama karštame skystyje ir po to aušinama.

Dumbliai, iš kurių gaunamas agaras-agaras, yra randami daugiausia prie Rytų Azijos pakrantės Ramiojo vandenyno jūrose. Produktą dabar galima rasti visose didesnėse parduotuvėse. Būna ir ekologiškas agaras.

Agaras dažnai naudojamas produktams, kuriems reikalingas tirštiklis, tačiau elgiasi šiek tiek kitaip nei baltyminiai želatinai, nes paprastai jis yra šiek tiek minkštesnis ir kartais sukuria keistą tekstūrą. Tai leidžia jums valgyti  vegetarams skirtus zefyrus, marmeladus, guminukus. Rašomas kaip maisto priedas, jo numeris – E406.

Nauda

Rudųjų ir raudonųjų dumblių ekstrakto cheminė sudėtis yra panašus į vaisių ir daržovių skaidulinį pluoštą. Tokios medžiagos medicinoje ir mityboje naudojamos kaip probiotikai. Žmonių virškinimo sistemoje jie yra tik iš dalies suskaidomi arba visai nekeičiami, bet yra labai svarbūs žarnyno mikroorganizmams . Agaro-agaro nauda organizmui yra mažai kalorijų, prilygsta probiotiko vaidmeniui, skatina gerinti  žarnyno judrumą ir virškinimą apskritai.

Be to, pridedant agarą į vaisių desertus, reikia mažesnio kiekio cukraus (eritritolio), nes vaisiaus skonis padidėja.

Agaro vartojimas

Agaro milteliai tirpsta tik verdančiame skystyje. Esant 34-38°C temperatūrai, agaras virsta geliu. Agaras praktiškai neturi skonio, tad jį galite naudoti įvairiausiuose patiekaluose – gamindami želę ar tortus, vaisinius įdarus, tirštindami sultis ar pieno produktus.

1 arb. š. agaro miltelių atitinka 5 želatinos lapelius. Sustingdo 0,6 litro paruošto skysčio.

 Iš pradžių agaro miltelius įmaišykite į nedidelį kiekį šalto skysčio. Kai užverdate tirštinamą produktą (pvz. vaisių sultis ar pieną), supilkite agarą ir gerai išmaišykite. Masė turėtų pradėti stingti per 2-3 minutes. Jeigu masė išeina per skysta, pašildykite gautą masę kol ji vėl suskystės ir pridėkita papildomą kiekį užvirto su vandeniu agaro. Vėl pamažu užvirkite, nuolat maišydami, ir leiskite visiškai atvėsti.

Subalansuotos mitybos ekspertė
Rita Šilenskienė

2 komentarai po “Agar-agaras – augalinė želatina

    • Rita Šilenskienė komentuoja:

      Sveiki, agar agaro yra visose didesnėse maisto parduotuvėse , skyriuje šalia vanilinio cukraus. Dažnai padėta pačioje apatinėje lentynoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *