Mityba atostogaujant

Prisimenu prieš 18-20 metų savo poilsį Egipto viešbutyje… Pilnos lėkštės neregėto, neragauto maisto, kalnai desertų, saiko stoka, išsipūtęs pilvas ir namo grįžtant savigraužos jausmas, nes kelnės sunkiai susisega…

Nemažai pakeliavus, daug ko išmokus, įgijus žinių apie mitybą ir kūno sandarą, dabar į maistą žiūrime “blaiviai”. Tai yra pirmiausia reikia keisti požiūrį ir savęs paklausti: “kodėl aš valgau?”:

  1. Negaliu atsisakyti
  2. Reikia
  3. Esu alkanas
  4. Speciali proga (šventė, priėmimas, laidotuvės ir t.t)

Jei jūs esate savo kūno ir smegenų šeimininkai, vis dėlto turėtume valgyti kada reikia ir esate tikrai alkani. Tokiu moto turite vadovauti ne tik kelionės, bet ir gyvenime.

I. Atostogų planavimas

Įsigyjant kelionę turime susiplanuoti ką jos metu veiksime ir ko tikimės iš jos: keliauti po šalį, pažinti kultūrą, gulėti prie viešbučio ir maudytis, neapsistoti vienoje vietoje ir t.t. Susirašius kelionės tikslus, verta suvokti kokį mitybos tipą pasirinkti: BB, All ar HB ar iš viso be maitinimo, nuomojantis tik apartamentus. Pats sėsliausias ir brangiausias būdas – All, t.y. viskas įskaičiuota. Tokiu atveju esi prikaustytas prie viešbučio, nes reikia “atvalgyti ir išgerti” už sumokėtus pinigus… Papildomi kilogramai garantuoti…, ypač jei gulėsime pliaže ir tik vartysime kūną prieš saulę.

HB – pusryčiai ir vakarienė suteikia galimybę pavalgius ryte iškeliauti tyrinėti naujos šalies ir vakare grįžti gerai praalkus ir išnaudojus kalorijas prie vakarienės stalo. Patogumas: nereikia gaminti, platus pasirinkimas. Pavojus: persivalgymas. Privalumas: pietų metu gali užkąsti autentiško šalies maisto ar pasimėgauti nedideliu desertu.

BB- tik pusryčiai. Paprastai būna žemesnio lygio apgyvendinimo įstaigos ir mažai vertingi pusryčiai, kurie nesuteiks nei sotumo, nei naudos: bulkutės, prasti sūriai, kumpiai, džemas, kava… Kiek teko pasinaudoti tokiu variantu, visada likome nusivylę ir nusprendėme geriau nuomotis be jokio maitinimo apartamentus.

Apartamentų nuoma be maitinimo. Privalumas: nebrangiai vietiniuose turguose galima apsipirkti daržovių, sūrių ( tuo pačiu ir padegustuoti), pigiau 2 kartus negu maitinimas viešbutyje, nėra pavojaus apsiryti, gali laisvai planuoti dieną, pasiimti užkandžių kelionei ar tiesiog maitintis vietinėse kavinukės, autentiškais patiekalais. Tai ir yra gastronominės kelionės įžanga.

Dar vienas patarimas: rinkitės kambarį kuo aukščiau. Lipkite laiptais, nesinaudokite liftu! Bus puikus vaizdas ir nauda.

Pasirinkote kur gyvensite, suplanavote ką pamatysite ir nuveiksite kelionėje, kaip maitinsitės.

II. Laikas paruošti kūną, kad nepriaugtumėte kelionėje papildomo svorio

Jei pasirinkote All variantą, rekomenduoju 2 savaites prieš kelionę laikytis mažesnio kaloringumo maitinimosi būdo, kad nutirptų keli kilogramai, kurie tikrai grįš kelionės metu. Vadinasi išvažiuosite su minusu, grįšite į pradinį tašką ar su mažu pliusiuku.

Kitu atveju savaitę prieš kelionę maitinkitės pasirinktu būdu: a)per pusę sumažinti įprastas porcijas ir daugiau nieko nekeisti savo mityboje. b) atsisakyti vieno maitinimosi-vakarienės. c) taikyti protarpinį maitinimąsi 16/8val.d) valgyti visą savaitę lengvą vegetarišką, mažai kaloringą maistą. e)pasidaryti iškrovos dieną.

III. Kelionės diena

Paskutinis valgymas turėtų būti 1-2 val. iki išvykimo iš namų. Net jei keliaujate automobiliu, ši taisyklė taip pat galioja. Taip bus apvirškintas maistas, suvaikščiosite ramiai į wc ir į kelionę pasiimkite tik gertuvę. Daugelyje oro uostų yra vandens kolonėlės kur galite pasipildyti geriamo vandens. Nuoširdi rekomendacija, kuri pasiteisina 100 proc.- kelionės metu darykite iškrovą!!! Kur bekeliavome, kiek valandų neskridome, kelionės metu geriame tik vandenį. Kodėl?

  • mūsų organizmas kelionės metu patiria stresą, todėl nesigamina virškinimo fermentai ir maistas žarnyne ir skrandyje rūgsta. Todėl dažnam pučia pilvą, raugėjama.
  • Dideliame aukštyje sustoja visas žarnyno darbas ir organizmas įjungia tik išlikimo hormonus, todėl maistas jam nereikalingas. Jam reikia tik ramybės ir vandens.
  • Organizmas lėktuve ypatingai džiūsta, todėl traukia odą, sausėja rankos. Drėkinkime iš išorės hidralatu, o iš vidaus vandeniu.
  • Privalumas: sutaupysite pinigų nepirkdami brangaus oro uostų maisto. Neprisivalgysite siūlomo šlamšto. Nuskrisite palengvėję, išsivalę ir atjaunėję, nes ląstelės iškrovos metu regeneruojasi ir jaunėja:)

P.S. Jei jau nepasiryšite šiam žingsniui, pasiimkite į kelionę netepančių rūbus ir rankas vaisių, mirkytų riešutų , džiovintų vaisių energijai palaikyti. Nuskustas kelias morkas ar agurkų su fermentiniu sūriu. Jokiu būdu ne sumuštinių ar duonos, nes ji dar labiau sausina organizmą iš vidaus.

IV. Koks maistas geras ir kur slypi pavojai

Organizmas maistą naudoja energijai gauti. Ji reikalinga funkcijoms palaikyti ir maistui virškinti.

Jaunas organizmas eikvoja augimui-10%
60-70% sunaudojama maisto virškinimui
Po 20 metų, turėtume 10% perkelti į fizinį aktyvumą.

Organizmas maisto virškinimui sunaudoja skirtingą kiekį energijos:

  • Baltymų virškinimui 20-30%
  • Angliavandenių-5-15%
  • Riebalų- 0-3%.

Taigi, jei rinksimės baltyminius riebius produktus, organizmas daugiausiai naudos energijos.

B+R produktai:

Sūriai, mėsa, riebesnis jogurtas, riešutai, sėklos, riebi žuvis, kiaušiniai. Toks maistas +daržovės yra tinkamiausias maistas, norint nepriaugti svorio kelionėje.

Kas mus išbalansuoja kelionėje:

  • per didelis maisto kiekis.
  • Per daug alkoholio, gazuotų, saldžių gėrimų
  • Per daug miltinių
  • Per daug saldžių gėrimų, sulčių
  • Valgymas ir gulėjimas – fizinio aktyvumo stoka

Patarimas: valgykite vertingą, sotų maistą ir judėkite!

V. Ką kada valgyti?

Prieš kiekvieną valgymą išgerkite 2 stiklines vandens

Pusryčiai:

Tik natūralūs vaisiai prieš maistą arba pietums.

Apeikite pro šalį: bulkas, makaronus, sulčių aparatus, desertus, kiaušinienes ( jos plakamos su miltais), džemus, pusrytinius dribsnius, blynus ir kitus miltinius.

Tinka: virti ir kepti kiaušiniai, kepti kiaušiniai ant pomidorų- t.y. aiškūs, gryni produktai. Visos daržovės, sūriai, šoninė ar kitokia aiškios kilmės mėsa, natūralus jogurtas, riešutai, sėklos, kava.

Pietūs:

Jei valgote viešbutyje, rinkitės tik vieną iš variantų:

salotas su žuvimi ar jūros gėrybėmis
Desertas ( ledai, kava su nacionaliniu pyragėliu)
Sriuba
Vaisiai

Nerekomenduoju: valgyti tai, ko skonį ir taip žinote – picos, makaronai, kebabai, kola ir t.t. Negerkite sulčių, kokteilių, alkoholio, nes tai grynas cukrus, kuris gulint pliaže virs riebalais.

Geriausia pietus praleisti!

Vakarienė:

Visi baltyminiai produktai su daug daug daržovių. Taurė raudono vyno po maisto.

Ko nevalgyti vakare:

Bulvių, makaronų, miltinių, desertų, sulčių, termiškai apdorotų morkų, moliūgų ir burokėlių. Geriausias pagardas: citrinos ir alyvuogių aliejus.

Visada venkite:

maisto apvolioto tešloje, džiūvėsėliuose, virto riebaluose, cukruje, paskandinto padažuose. Jokių vaisių po maisto!

Nepamirškite, kad 5 minutės malonumo burnoje po kiek laiko gali virsti 5 papildomais kilogramais po kelionės.

Keliaukime ir džiaukimės įspūdžiais neribotai, maistu- su saiku, o požiūriu į savo kūną – išmintingai.

Ritos Šilenskienės portretas

Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė

Kursai internetu

Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.

Sužinokite daugiau

Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.