Bulvės – nebrangus, sotus valgis, praktiškai tinkantis visiems. Strėlės sminga į bulvę sakant, kad tai kaloringas, tukinantis produktas. Tačiau, jei pasižiūrėsime kalorijas, 100 g miltinių patiekalų yra 380 kcal, o tokiame pačiame bulvių kiekyje – tik 87 kcal. Taigi, aš asmeniškai rinkčiausi pietums lėkštę virtų bulvyčių su salotomis, negu makaronus su kečupu… Krakmolas, gaunamas iš daugiau nei 50 rūšių augalų: bulvių, kukurūzų, ryžių, žirnių, grūdų. Tačiau kažkodėl “tarkuojama” blogu žodžiu tik bulvė…Krakmolas yra sintetinamas augaluose ir kaupiasi kaip energijos šaltinis. Šis junginys yra iš esmės kalorijų šaltinis ir yra lygus cukrui. Krakmolas prisideda prie nutukimo pirmiausia tiems žmonėms, kas propaguoja sėslų gyvenimo būdą.
Aktyviems žmonėms papildyti energijos atsargas pietums bulvių patiekalu – puikus pasirinkimas. Viskas priklauso tik nuo kiekio ir pagaminimo būdo. Daugiausia blogų savybių krakmolas, įgyja, kai perdirbamos bulvės pramoniniu būdu. Rafinuoti krakmolai padidina inulino kiekį, kuris gali sukelti hormoninius pokyčius, gali sutrikdyti medžiagų apykaitą. Didžiausias nuodas bulvių traškučiuose, free bulvytėse ir kituose aukštoje temperatūroje keptuose gaminiuose tai akrilamidas – vėžio sukėlėjas.
BULVIŲ LAIKYMAS:
- Bulves reikia laikyti tamsioje vėsioje vietoje, bet ne šaldytuve. Bulvių negalima laikyti šviesioje patalpoje, nes po odele greitai susidaro šviesiai žalios spalvos nuodingų komponentų, o alergiškiems žmonėms gali net sukelti ligą.
- Pažaliavusios bulvės maistui netinka, nes šviesoje gumbuose susidaro nuodingi steroidiniai alkaloidai solaninas ir čakoninas.
Parduodami moliniai puodai su dangčiu ir skylutėmis jame. Juose puikiai galima laikyti bulves. Pačios naudingiausios bulvės – šviežios, ekologiškai užaugintos.
BULVIŲ NAUDA:
300 g BULVIŲ patenkins 80 proc. kasdienio kalio poreikio, 20 proc. – geležies. Bulvėse yra vitamino C. Suvalgęs 200 g bulvių, žmogus gauna pusę kasdienės C vitamino normos. Jose yra B grupės vitaminų, vitamino K, PP ir karotino – provitamino A, kurio daugiau gelsvos spalvos bulvėse. Jas patartina valgyti su šiek tiek riebalų, kad organizme būtų susintetinamas vitaminas A. Bulvėse daug mineralų, pavyzdžiui kalis, kurio yra beveik du kartus daugiau nei kitose daržovėse, jis neleidžia organizme kauptis skysčiams.
Kalis ir magnis – du svarbiausi mikroelementai geram širdies darbui užtikrinti. Bulvėse esantis magnis stiprina ne tik širdį, bet ir nervų sistemą. Nemažai bulvėse ir fosforo, kalcio, magnio, natrio, geležies, vario, cinko, mangano, kobalto. Taip pat yra jodo, labai svarbaus skydliaukei. Bulves turi ir šlapimą varančių savybių, išvalo organizmą nuo kenksmingų medžiagų.
Svarbu žinoti, kad visi vitaminai ir naudingos medžiagos kaupiasi viršutiniame bulvės sluoksnyje, todėl peiliu lupdami bulves, tai darykite kruopščiai, nes su storu lupenos sluoksniu nupjaunate visus vitaminus ir mikroelementus. Apdorojant bulvę termiškai, žievelė neleidžia pasišalinti tirpioms, organizmui naudingoms medžiagoms, nors lupenose baltymų sumažėja 10-20 proc., bet viduje baltymų 8-10 proc. padaugėja.
SU KUO VALGYTI BULVES?
Jei esate pratę valgyti bulves su mėsa, žuvimi ir grybais, to daryti nepatariama, kad ir kaip skanu būtų. Toks krakmolo ir baltymų derinys kenkia sveikatai. Kai kuriems iš karto pradeda pūsti vidurius. Todėl baltyminiams produktams geriau ruošti garnyrus iš nekrakmolingų produktų. Valgykite bulves su šviežiomis ar raugintomis daržovėmis. Taip pat jos dera su riebia silkute, alyvuogėmis, avokadu, žolelių sviesteliu. Su pieno produktais tikrai nėra tinkamas derinys. Jei jau sugalvosite valgyti, tai geriau rinktis raugintus pieno produktus: rūgpienį, jogurtą, grietinę.
Aš rekomenduočiau bulvių košę gaminti panaudojant gabaliuką sviesto ir bulvių nuovirą. Nepamirškite: nuo bulvių apdorojimo, keičiasi GI (glikemijos indeksas). Jis parodo kaip greitai krakmolas Jūsų organizme virsta cukrumi (gliukoze). Nepanaudota gliukozė virsta riebalais, todėl kuo mažiau pervirsite, sugrūsite, sutrinsite, kepinsite ir t.t., tuo jos bus naudingesnis ir turės žemesnį GI.
O kaip šaltibarščiai su bulvėmis? Atsakau: Šaltibarščius gaminkite pagal mano receptą su nevirtais burokėliais, o bulves garuose. Ir pietums tai turi būti vienintelis sotus patiekalas. Greitų ir sveikų šaltibarščių receptas ČIA.
BULVIŲ DIETA BULVIŲ MĖGĖJAMS 3 dienos:
Ji dar vadinama kalio dieta, nes bulvėse gausu kalio, kuris būtinas žmogaus organizmui. Jei skundžiatės sąnarių skausmu, ją gali pamėginti ne tik bulvių mėgėjai, bet ir sergantys širdies, kraujagyslių ir inkstų ligomis. Bulvės pašalina iš organizmo nuodus, nereikalingas druskas ir skatina metabolizmą.
Pusryčiai: išrūgos su šaukštu sėmenų iki 0,5l visas dienas.
Priešpiečiai ; 1 -2 bulvės su maltomis kanapėmis, 1 bulvė
su žaliomis salotomis/balta mišraine.
Pietūs: 3-4 grūstos bulvės su špinatais ir saliero šaknimi. 200 ml nuoviro ir 2 bulvės su silke, daržovių iešmeliai.
Pavakariai: bulvių nuoviras 200ml suplaktas su garinta morka.
Vakarienė: 2-3 bulvės su žaliuoju pesto (1 š aliejaus, pluoštelis petražolių, krapų, česnako, vandens)/morkų-salierų košė /bulvė su silke ir avokadu.
Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė
Kursai internetu
Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.
Sužinokite daugiauKviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes