Čija jėga (Chia – ispaninis šalavijas)

Chia sėklos senovėje buvo svarbus actekų ir majų maistas, o šiandien jos įvardinamos kaip “supermaistas”. Per pastaruosius kelerius metus jos taip išpopuliarėjo ir dabar vyrauja sveikata besirūpinančių žmonių racione. Ir visai nesvarbu vegetarai ar ne, jas naudoja visi kaip glotnučių, desertų, pyragų ingredientą.

Vien tik 28 gramuose čija sėklų (1 porcija) yra:

Skaidulų: 11 gramų.

Baltymų: 4 gramai.

Riebalų: 9 gramai (iš jų 5 yra omega-3).

Kalcio: 18% RPI.

Mangano: 30% RPI.

Magnio: 30% RPI.

Fosforo: 27% RPI.

Jose taip pat yra nedideliais kiekiais cinko, vitamino B3 (niacino), kalio, vitamino B1 (tiamino) ir vitamino B2 kiekis.

Tai tiesiog įspūdingas kiekis naudingų medžiagų, turint omenyje, kad tai tik viena porcija, lygi dviems šaukštams. Tai daro jas vienu geriausių pasaulyje svarbių maistinių medžiagų šaltiniu.

Be to, čija sėklos paprastai auginamos ekologiškai, jose nėra GMO ir  glitimo.

Naudos:

  1. Mažai kalorijų, daug skaidulų, todėl ilgam suteikia sotumo

2. Jose daug baltymų (apie 14%)

3. Naudingos norintiems sulieknėti, vyresnio amžiaus žmonėms ir ligų prevencijai (širdies ir kraujagyslių, osteoporozės, diabeto)

Čija (ispaninis šalavijas) yra puikus kalcio šaltinis, būtinas kaulų ir raumenų sistemoms, siekiant išvengti osteoporozės, ypač moterims menopauzės metu.

Svorio metimui

Šios mažos sėklytės užtikrina ilgai trunkantį sotumo jausmą. Pirmoji to priežastis – jų apvalkalas išbrinksta ir užpildo skrandį. Antroji – sėklų sudėtyje yra triptofano. Tai medžiaga, kuri reguliuoja apetitą, nuotaiką ir – gera žinia turintiems miego sutrikimų – miego ritmą.

Virškinimui

Čija sėklose gausu skaidulų, kurios stiprina bendrą virškinamojo trakto būklę, gali natūraliai padėti nuo vidurių užkietėjimo. Čija sėklos taip pat mažina uždegimus ir netgi mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Maždaug 2 šaukštai šių sėklų suaugusiam žmogui suteikia trečdalį rekomenduojamos skaidulų paros normos.

Nepamainomas maisto medžiagų, vitaminų ir mineralų šaltinis.

Čija sėklose yra:

  • 8 kartus daugiau Omega-3 negu lašišoje,
  • 6 kartus daugiau kalcio nei piene,
  • 3 kartus daugiau geležies nei špinatuose,
  • 2 kartus daugiau kalio negu bananuose,
  • 15 kartų daugiau magnio nei brokoliuose,
  • 2 kartus daugiau ląstelienos nei sėlenose,
  • 6 kartus daugiau baltymų nei pupelėse,
  • 4 kartus daugiau seleno nei linų sėklose,
  • 9 kartus daugiau fosforo, nei nenugriebtame piene daugiau antioksidantų nei mėlynėse.


Omega-3 rūgštys nėra sintetinamos organizme, todėl jas būtina gauti su maistu. Jos yra būtinos riebaluose tirpių vitaminų metabolizmui, pavyzdžiui, vitaminų D, E, K, kurie svarbūs ląstelių kvėpavimo ir energetiniams procesams.

Be to, čija sėklose esančios Omega-3 rūgštys yra stabilios, t.y. nesioksiduoja, net po ilgų metų saugojimo normaliomis sąlygomis. Taip yra dėl sėklose esančio didelio kiekio gamtinių aukšto aktyvumo antioksidantų. Jie efektyviai apsaugo organizmą nuo širdies ir kraujagyslių ligų, plaučių vėžio ir skrandžio venų tromboembolijos (nes pasižymi stipriu antikoaguliantiniu veikimu), stabdo senėjimo procesus.

100 g čija sėklų turi iki 870 mg kalcio, o piene yra ne daugiau kaip 125 mg. Organizmas kalcį gerai pasisavina, nes čija sėklose yra ir boro, kuris yra kalcio absorbcijos ir pasisavinimo katalizatorius.

Čija sėklas įtraukti į savo mitybą labai paprasta. Pradėkite nuo pusryčių: jas galima įsimaišyti į kokteilius, pietums- pabarstyti salotas ar įmaišyti į salotų užpilą. Dedu jas kaip rišamąją medžiagą vietoj kiaušinių į žuvies ar mėsos kotletus. O kai darome iškrovos dieną, tai pusryčiai būna malti 2 obuoliai su 1 v. š. čija sėklų ir maltų sėmenų. Iki kito ryto valgyti nesinori, o ir vidurius gerai išvalo☺.

Būkite sveiki!

Ritos Šilenskienės portretas

Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė

Kursai internetu

Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.

Sužinokite daugiau

Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.