Japonijos gastronominėje kultūroje agaras žinomas jau nuo XVII amžiaus. Daugiau nei prieš 300 metų jūrų pakrančių gyventojai išmoko išgauti rudųjų ir raudonųjų dumblių agarą. Tai puikus maistinis stingdiklis, plačiai naudojamas buityje ir pramonėje. Produktas turi keletą svarbių privalumų: stipresnis nei želatina, sveikesnis, nes “dirba” žarnyne kaip probiotikas.
100 g sauso agar agaro miltelių sudėtyje yra:
- angliavandeniai – 80 g;
- baltymai – 6,1 g;
- skaidulos – 7,7 g;
- kalis – 1120 mg;
- kalcis – 620 mg;
- magnis – 775 mg;
- natris – 102 mg;
- fosforas – 52 mg;
- vitaminas K – 24 mg;
- Vitaminas E – 5 mg.
Agaras yra nevirškinamas angliavandenis, tad yra laikomas skaiduline medžiaga. Gali pasižymėti švelniu laisvinamuoju poveikiu, jeigu vartojamas didelėmis dozėmis (10-15 g per dieną). Kadangi agaras yra gaminamas iš jūros dumblių, jo sudėtyje yra nedidelis kiekis jodo (48 mg/ 1 kg).
Dėl ilgų molekulių sudėties ir vietos, ši medžiaga virsta tankiu geliu, ištirpinama karštame skystyje ir po to aušinama.
Dumbliai, iš kurių gaunamas agaras-agaras, yra randami daugiausia prie Rytų Azijos pakrantės, Ramiojo vandenyno jūrose. Produktą dabar galima rasti visose didesnėse parduotuvėse. Būna ir ekologiškas agaras.
Agaras dažnai naudojamas produktams, kuriems reikalingas tirštiklis, tačiau veikia šiek tiek kitaip, nei baltyminei želatinai, nes paprastai jis yra šiek tiek minkštesnis ir kartais sukuria keistą tekstūrą. Tai leidžia jums valgyti vegetarams skirtus zefyrus, marmeladus, guminukus. Rašomas kaip maisto priedas, jo numeris – E406.
Augalinė želatina naudinga
Rudųjų ir raudonųjų dumblių ekstrakto cheminė sudėtis yra panaši į vaisių ir daržovių skaidulinį pluoštą. Tokios medžiagos medicinoje ir mityboje naudojamos kaip probiotikai. Žmonių virškinimo sistemoje jie yra tik iš dalies suskaidomi arba visai nekeičiami, bet yra labai svarbūs žarnyno mikroorganizmams . Agaro-agaro nauda organizmui yra mažai kalorijų, prilygsta probiotiko vaidmeniui, skatina gerinti žarnyno judrumą ir virškinimą apskritai.
Be to, pridedant agarą į vaisių desertus, reikia mažesnio kiekio cukraus (eritritolio), nes vaisiaus skonis padidėja.
Agar agaro vartojimas
Agaro milteliai tirpsta tik verdančiame skystyje. Esant 34-38°C temperatūrai, agaras virsta geliu. Agaras praktiškai neturi skonio, tad jį galite naudoti įvairiausiuose patiekaluose – gamindami želę ar tortus, vaisinius įdarus, tirštindami sultis ar pieno produktus.
1 arb. š. agaro milteliai atitinka 5 želatinos lapelius. Sustingdo 0,6 litro paruošto skysčio.
Iš pradžių agaro miltelius įmaišykite į nedidelį kiekį šalto skysčio. Kai užverdate tirštinamą produktą (pvz. vaisių sultis ar pieną), supilkite agarą ir gerai išmaišykite. Masė turėtų pradėti stingti per 2-3 minutes. Jeigu masė išeina per skysta, pašildykite gautą masę, kol ji vėl suskystės ir pridėkite papildomą kiekį užvirto su vandeniu agaro. Vėl pamažu užvirkite, nuolat maišydami, ir leiskite visiškai atvėsti.
Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė
Kursai internetu
Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.
Sužinokite daugiauKviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes
laba vakara,p.Rita,pirmą kartą dariau tortuką su Agaru…tik nesupratau,kiek LAIKO reikia virinti tą skystį su agaru? gerokai pavirinau maišydama vandenį su agaru,kadangi jis greitai stingsta,net nešaldžiusi po truputį supyliau pruoštą masę,stingo greitai ir gerai… labai mėgstu želinius patiekalus,tai agarą manau taip pat pamilsiu…AČIŪ Jums…
Sveiki, agar1 reikia pavirti 10sek.
10 sekundžių
Ar galima vaisių sulčių neužvirti (prarandami vitaminai), o tik vandenį su agaru užvirti?
Sveiki, o kur galima nusipirkti šios žalatinos?
Sveiki, agar agaro yra visose didesnėse maisto parduotuvėse , skyriuje šalia vanilinio cukraus. Dažnai padėta pačioje apatinėje lentynoje