Kolageno svarba žmogaus organizmui

Ar žinojote, kad kolagenas yra labiausiai paplitęs baltymas žmogaus organizme? Ir dėl to jis susijęs su beveik visais veiksmais, kuriuos atliekate kiekvieną dieną, nuo ėjimo gatve iki rūpinimosi savimi. Tinkamas organizme kolageno kiekis ne tik padeda atrodyti ir jaustis jaunatviškais, bet ir padeda jūsų organizmui dirbti lengvai ir sklandžiai.

Kolagenas yra statybinė medžiaga, kuri padeda išlaikyti stiprius kaulus ir veikia kaip jungiamąjį audinį padedantys išlaikyti ,,ląstelių klijai”. Kolagenas palaiko raumenų, kaulų, kraujagyslių, organų, virškinimo ir imuninės sistemos struktūrą.

Kad ir koks svarbus kolagenas būtų žmogaus kūno išvaizdai ir funkcijoms, senstant tampa sunku išlaikyti pakankamą kolageno kiekį kūne. Jauno žmogaus kūnas gamina pakankamai kolageno, kad audiniai išliktų geros būklės.

kolagenas

TAČIAU:

  • nuo 40 metų žmogaus organizmo gebėjimas gaminti savo kolageną sumažėja maždaug 25%.
  • 60 metų kolageno gamyba sumažėja maždaug 50%.
  • Sulaukus 80 metų kūnas natūraliai pagamina maždaug keturis kartus mažiau kolageno.

Todėl senstant pastebėsite vis daugiau raukšlių ant veido ir kaklo. Šis procesas ypač stiprėja menopauzės metu: oda netenka elastingumo ir tamprumo kelis kartus greičiau. Tačiau ne tik senėjimas gali kelti grėsmę jūsų tinkamam kolageno kiekiui, bendrai odos, plaukų, nagų, kaulų, sąnarių ir jungiamojo audinio būklei.

12 veiksnių, keliančių pavojų jūsų kūno kolageno kiekiui

  1. Perteklinis laisvųjų radikalų kiekis, atsirandantis dėl rūkymo, oro taršos, Wi-Fi ir mobiliojo telefono spinduliuotės, ardo kolageno skaidulas.
  2. Cukrus ir angliavandenių perteklius gali sukelti sisteminį kūno uždegimą, kuris prisideda prie odos pažeidimo.
  3. Nepakankamas fizinis aktyvumas mažina kolageno apykaitą. Tuo tarpu mankšta netiesiogiai didina odos storį, nes gerina padidina deguonies ir maistinių medžiagų patekimą į odą.
  4. Stresas gamina kortizolio perteklių, o tai greitina kolageno skaidymą ir mažina kaulų tankį.
  5. Nepakankamas miegas yra susijęs su didesniu streso hormonų kiekiu, kuris gali pagreitinti kolageno irimą.
  6. Alkoholis kenkia kepenims ir dehidratuoja odą.
  7. Kofeinas žymiai sumažina kolageno sintezę ląstelėse.
  8. Maistinių medžiagų (amino rūgščių, vitaminų ir mineralų) trūkumas gali sutrikdyti jūsų organizmo kolageno sintezę.
  9. Prasta žarnyno sveikata ir nereguliarus tuštinimasis gali turėti įtakos maistinių medžiagų įsisavinimui, o tai gali sukelti uždegimą ir kitas odos ligas.
  10. Hormonų DHEA, estrogeno, testosterono, progesterono ir pregnenolono pusiausvyros sutrikimai gali prisidėti prie perteklinės arba per mažos riebalų gamybos odoje, o tai gali sukelti odos bėrimus arba sausą, sudirgusią odą.
  11. Fluoras vandenyje gali pažeisti kolageną, dėl jo gali kietėti kaulai, kaulėti kremzlės.
  12. Per didelis tiesioginių saulės spindulių kiekis taip pat gali neigiamai paveikti odą.
pyragas

Daugelis šių veiksnių yra susiję su laisvaisiais radikalais. Jūsų odą gali veikti laisvųjų radikalų perteklius dėl žalingų įpročių (rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas) ir pažeisti odos kolageną. Tai gali sukelti ankstyvą odos raukšlių atsiradimą, sausumą ir odos suglebimą.

Pirmieji ženklai, kurie rodo, jog Jūsų kūnui reikia daugiau kolageno:

Kadangi kolagenas sudaro 70% odos baltymų ir yra jūsų plaukų bei nagų pagrindas, per mažas kolageno kiekis pirmiausia gali pasireikšti kaip odos, plaukų ir nagų būklės suprastėjimas. Taigi, mažėjant kolageno kiekiui, galite pastebėti odos suglebimą, raukšles, slenkančius ir retėjančius plaukus bei vis labiau lūžinėjančius nagus.

Didžiausias žmogaus kūno organas – oda, susideda iš trijų sluoksnių:

  1. Epidermis arba viršutinis odos sluoksnis kuris yra aplinkos barjeras.
  2. Dermoje, esančioje žemiau epidermio, yra jungiamasis audinys, prakaito liaukos ir plaukų folikulai.
  3. Hipoderma arba gilesnis poodinis audinys susidedantis iš riebalų ir jungiamojo audinio.

Dermos sluoksnis palaiko ir apsaugo jūsų odą, suteikia tvirtumo ir elastingumo. Odai senstant, dermoje esantis kolagenas susilpnėja. Su amžiumi jūsų oda taip pat netenka elastino, fibroblastų ir hialurono rūgšties – visų būtinų jaunatviškos odos komponentų. Vyresnio amžiaus oda tampa plonesnė, nes joje yra mažiau kolageno ir elastino.

Kolagenas suteikia tvirtumo ir stangrumo odos struktūrai, o elastinas, pagrindinė jungiamojo audinio sudedamoji dalis, suteikia minkštumo ir elastingumo. Turėdamos pakankamai kolageno, odos ląstelės gali lengvai atsinaujinti.

VARTOJIMAS:

  • Rekomenduojama kolageną vartoti vakare ar prieš miegą.
  • Kartu su kolagenu rekomenduojama vartoti vitaminus C, E bei hialurono papildus. Toks kompleksas padės greičiau ir efektyviau atstatyti kolageno trūkumą. 
  • Kolageną rekomenduojama vartoti nuo 25-erių metų, tačiau galima pradėti ir anksčiau.
  • Rekomenduoja vartoti 3 mėnesius, tuomet daryti mėnesio tarpą ir vėl galima vartoti.

Būkite sveiki ir laimingi,

Dietistė

Rita Šilenskienė

www.silenskiene.lt


Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.