Kolagenas – kas tai ir kaip tai veikia?

Kolagenas – tai 10 procentų visos mūsų kūno masės sudarantis baltymas. Kolagenas sudaro apie 85 procentus sausgyslių masės ir viena pagrindinių kaulo sudedamųjų dalių.

Kolagenas yra jungiamuosiuose gyvūninės kilmės maisto audiniuose. Pavyzdžiui, jo didelis kiekis yra vištienos ir kiaulienos kauluose, odoje, sausgyslėse, todėl iš jų gaminama maistinė želatina. Želatina iš esmės yra virtas kolagenas, todėl jame yra labai daug amino rūgščių. Ypač turtingas natūralus kolageno šaltinis yra kaulų sultinys, kuris gaminamas verdant vištienos ir kitų gyvūnų kaulus. Kolageno galima gauti ir valgant mėsą, ypač vištieną, nes joje yra didelis kiekis jungiamojo audinio ir kremzlių.

Kolageno gamybą organizme palaiko pakankamas kiekis su maistu gaunamų baltymų, vienas naudingiausių – kiaušinio baltymas.

Kolageno sintezei svarbus vitaminas C, kurio gauname vartodami pomidorus, paprikas, citrinas, apelsinus, greipfrutus, serbentus, avietes ir kitus vaisius bei uogas. Arba, renkantis kolageno papildus, patartina rinktis su vitaminu C.

Česnakas taip pat gali paskatinti kolageno gamybą organizme, kadangi juose gausu mikroelemento sieros, o siera skatina šio baltymo sintezę ir slopina jo skaidymą.

Tačiau kyla diskusijų, ar vartojant daug kolageno turinčio maisto, jūsų organizme iš tikrųjų padidėja šio baltymo kiekis. Valgant natūralius baltymus, jie suskaidomi į amino rūgštis ir vėl sintetinami nauji baltymai, todėl suvalgytas kolagenas nebus tiesiogiai paverčiamas kolagenu, arba pasiektas tinkamas jo kiekis rezultatams pasiekti.

Išvada:

Gyvūninės kilmės produktuose, pavyzdžiui, kaulų sultinyje, želatinoje, vištienos odoje ir kiaulienos odoje, yra labai daug kolageno. Norint užtikrinti pakankamą jo kiekį organizmui, vertėtų pagalvoti apie papildus.

Populiarėja dviejų rūšių papildai – hidrolizuotas kolagenas (kolageno hidrolizatas) ir želatina. Želatina susidaro virinant kolageną. Tai jau suskaidytos didelės baltymų molekulės į mažesnius peptidus, kurie lengviau absorbuojami organizme.

kolagenas

Kolageno papildų tyrimų nėra daug, tačiau esami tyrimai žada naudos šioje srityse:

Raumenų masė. 2019 m. Tyrimas, kuriame dalyvavo laisvalaikiu aktyvūs vyrai, parodė, kad kolageno peptido papildų ir jėgos treniruočių derinys padidino raumenų masę ir jėgą labiau nei placebas. (Šaltinis nr. 1)

Artritas. 2017 m. Gyvūnų tyrimas apžvelgė kolageno papildų naudą pelėms, sergančioms potrauminiu osteoartritu (PTOA). Rezultatai parodė, kad papildai gali atlikti apsauginį vaidmenį vystantis ir progresuojant ligai. (Šaltinis nr. 2)

Odos elastingumas. 2019 m. tyrimas parodė, kad moterys, vartojusios papildą, pagerino odos išvaizdą ir elastingumą. Kolagenas taip pat naudojamas vietiniam gydymui, siekiant pagerinti odos išvaizdą ir sumažinant raukšles. (Šaltinis nr. 3)

Kai kurie alternatyviosios medicinos specialistai taip pat pasisako už kolageno papildų naudojimą pralaidžiosios žarnos sindromui gydyti.

SANTRAUKA

Remiantis tyrimais, papildomas kolagenas gali padėti pagerinti odos struktūrą ir raumenų masę, taip pat sumažinti osteoartrito skausmą.

Kolageno nauda odai

Mitybos papildymas kolagenu gali pagerinti odos elastingumą ir sulėtinti senėjimo procesus.

Kolagenas sąnariams

Sąnarių skausmas dažniausiai būna susijęs su kremzlių netekimu, o maisto papildai su kolagenu gali pagerinti būklę sergant osteoartitu, sumažinti uždegimą ir skausmą.

Kolagenas kaulams

Tarp kolageno skaidulų įsiterpia kalcis ir kiti mineralai. Šis baltymas suteikia kaulams lankstumo, užtikrina pakankamą kaulų tankį ir padeda išvengti osteoporozės.

Kolagenas sausgyslėms

Sausgyslių elastingumą palaiko pakankamas kolageno baltymo kiekis organizme.

Kolageno kiekio organizme mažėjimui taip pat įtakos turi:

*nesveika mityba (ypač vartojant daug cukraus)

*rūkymas. Rūkymas skatina laisvųjų radikalų susidarymą organizme, kurie atakuoja kolageno skaidulas, jas silpnina, mažina elastingumą. Rūkalių oda paprastai būna stipriai susiraukšlėjusi, ypač aplink burną.

Kolageno atsargas organizme galima papildyti per mitybą arba/ir vartojant kolageno maisto papildus.

Tyrimų šaltiniai:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566884
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5383229
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213755/
Ritos Šilenskienės portretas

Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė

Kursai internetu

Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.

Sužinokite daugiau

Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.