Apie burnočio miltus ir kruopas

Burnotis – vienas iš nuostabiausių nepelnytai pamirštų augalų. Graikiškai vadinamas amaranthos – nevystanti gėlė.

Raibasis burnotis/ (CC-SA/Kurt Stüber nuotr.)

Burnočio sėklas tikrai verta turėti namuose, nes tai vaistinėlė jūsų ląstelėms. Aš jas dažnai sumalu ir po šaukštą kitą dedu į įvairius kepinius – maistinei vertei ir sotumui padidinti, virškinimui pagerinti. 

Kuo jie tokie ypatingi? Didžiausia jų sėkmė, kad jie turi svarbių komponentų – fitosterolių (antioksidantų) ir skvaleno (naudojamo odos priežiūros priemonių gamyboje kaip unikalaus minkštintojo ir apsaugos nuo raukšlių).

Burnočiai ne tik lėtina senėjimo procesus, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, bet ir gydo tuberkuliozę, bronchitą ir pneumoniją, psoriazę ir aterosklerozę, stenokardiją ir daugelį kitų negalavimų. Gydomąja galia burnočiai prilygsta ženšeniui arba auksiniam ūsui, o maistine verte lenkia visas šiuo metu egzistuojančias pasaulio augalijos rūšis.

Pastarasis, beje, aktyviai slopina vėžio ląstelių augimą, stimuliuoja organizmo imunitetą. Būtent fitosteroliai žymiai sumažina „blogo“ cholesterolio kiekį kraujyje.

Burnočio sėklų sudėtyje vidutiniškai yra 15-17% baltymų, 5-8% riebalų, 3,7–5,7% pluošto, B1, B2, E, D vitaminų, fosforo, kalcio, rutino, fosfolipidų, tulžies rūgščių, nepakeičiamų amino rūgščių (ypač lizino). Burnočiuose lizino kiekis yra dvigubai didesnis nei kviečiuose ir tris kartus didesnis negu sorgo ir kukurūzų kruopose. Kaip žinote, lizinas yra nepakeičiama aminorūgštis, ji nesintetinama organizmo audiniuose, todėl privalome gauti jo iš maisto.

Burnočio sėklose yra polinesočiųjų riebalų rūgščių: palmitino, linoleno, stearino, linolo, arachidono.

Kita svarbi burnočio vertybė, kad tose mažose sėklelėse yra lengvai virškinamo maistinio pluošto (pektino ir skaidulų). Burnočio sėklose 3 kartus daugiau maistinių skaidulų nei kviečiuose, ryžiuose, kukurūzuose ir avižose.

Burnočio sėklose, skirtingai nei kitose grūdų sėklose, yra labai mažai glutelinų. Tai labai svarbu žmonėms su padidėjusiu jautrumu grūdų produktams, nes jų žarnyne trūksta fermentų, hidrolizuojančių gluteliną.

Burnotis ilgą laiką ir sėkmingai naudojamas tradicinėje medicinoje, siekiant gydyti tokias ligas kaip diabetas, neurozė, nutukimas, vitaminų trūkumas, taip pat įvairūs inkstų sutrikimai. Burnotis yra labai naudingas stiprinant imunitetą ir padedant žmonėms sveikti po įvairių operacijų.

Ritos Šilenskienės portretas

Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė

Kursai internetu

Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.

Sužinokite daugiau

Susiję produktai



Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.


4 komentarai po “Apie burnočio miltus ir kruopas


  1. Jolanta komentuoja:

    Prieš 2 m., po Jūsų kursų keičiau mitybą. Ir dar vis kartkartėm pasigesdavau skanios ruginės duonos sotumo. Ir ką tik -atradau! Man tai tolygu metų atradimui -varškėtukai su burnočiu. (Kiaušiniai, varškė, burnočio pamaltos sėklos, dalis – avižų miltų. Masė krečiama į verdantį vandenį šaukštu. ) Nuostabus, sotus patiekalas. Skonis artimas švelnios rūgšties ruginei duonai:)

  2. Ramunė komentuoja:

    Sveiki, ačiū už patarimus. Kadaise buvo jūsų receptas su džiovintais burokėliais. Nerandu jau , kur išsaugojau. Gal galėtumėt paskelbti? Mėgstu burokėlius, gal dar kažkokių ypatingų receptų turit?Ačiū.