Tai kaip mums maitintis šiandien, kad būtume sveiki ir gražūs? Subalansuotos mitybos vadovas “Pirmas šaukštas” atskleis jums paprastas sveiko gyvenimo paslaptis. Patarimai, receptai, meniu.
Kokia turi būti mūsų subalansuota mityba?
Kaip susigaudyti informacijos sraute ir kas yra sveika? Pažiūrėkime kur gyvena sveikiausi ir laimingiausi žmonės pasaulyje bei mokinkimės iš jų. Ilgiausiai gyvenančių žmonių rojus žemėje – Okinava (piečiausia Japonijos sala). Žmonės čia gyvena 100 ir daugiau metų bei atrodo puikiai. Mokslininkai nustatė, kad taip yra dėl minimalaus streso, subalansuotos mitybos (patys jie vadina „medicininė mityba“) ir judėjimo. Okinavos gyventojai valgo šviežią, tika pagamintą maistą ir sustoja valgyti, kai būna BEVEIK SOTŪS. Europoje mažiausiai serga širdies-kraujagyslių ligomis ir vėžiniais susirgimais Viduržemio jūros regiono gyventojai. Jie turi lėto gyvenimo ir lėto maisto kultūrą – t. y. mėgaujasi gyvenimu, bendravimu, maistu ir valgymu. Visiškai pritariu šiai Viduržemio regiono mitybai, nes ji arčiausiai mūsų šalies, galima gauti beveik visus produktus ir, mokslininkų teigimu, ji ypač palankiai veikia širdį. Lietuvoje širdies – kraujagyslių susirgimai yra pagrindinė mirčių priežastis. Taigi, dar ir dėl to verta atkreipti dėmesį į šį mitybos tipą, nes jis padeda apsaugoti mūsų kraujotaką ir širdį.
Viską sudėjus, išstudijavus visus pliusus ir minusus, sudariau jums „bestresinę, subalansuotą mitybą“, kuri užtikrins tvarkingą jūsų organizmo funkcionavimą ir leis jums būti sotiems, sveikiems, neskaičiupoti kalorijų bei turėti gražų kūną. Laikykimės išvardintų patarimų, o maisto derinimo principus aptarsime skyriuje “VIDURDIENIS”. Sekime jau dešimtmečiais patikrinta patirtimi, mokykimės iš tautų, kurių normalus gyvenimas būdas užtikrina pilnavertę ir džiaugsmingą senatvę.
Žmogui nereikia skaičiuoti, jog turi suvalgyti maišą morkų, pintinę pomidorų ar tris vištas. Visas dėmesys turi būti ne kiekybei, o maisto kokybei. Mūsų kūnui, kiekvienai jo ląstelei reikia maisto medžiagų -baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų! Visas maistas virškinimo sistemos pagalba perdirbamas ir pašalinamas visiems žinomu būdu. Iš jo į kraują įsiurbiamos ir tepatenka maistingosios medžiagos -makro ir mikro elementai. Šios medžiagos kraujo pagalba nukeliauja į mūsų ląsteles ir reikalingos gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Kai sutrinka maistinių medžiagų balansas, pradeda šlubuoti sveikata. Valgant neįvairų, nevisavertį maistą ar badaujant, gali pradėti trūksti kažkokių elementų, ko pasekoje atsiranda sunkios ligos: susilpnėjusi imuninė sistema, kraujo ligos (anemija), odos, nagų, plaukų ligos (nuplikimai), alerginiai susirgimai, nevaisingumas, potencijos sumažėjimas, nutukimas, sąnarių skausmai, osteoporozė, osteochondrozė, vaikų ūgio ir vystymosi sutrikimai, nervingumas, dirglumas, depresija, nuovargio jausmas.
Cheminiai elementai nesintetinami organizme, todėl juos privalome gauti su maistu, per odą, gleivinę ir oru. Tačiau jų perteklius irgi žalingas. Į rizikos grupę patenka tam tikromis sąlygomis gyvenenatys ar dirbantys asmenys bei nesubalansuotos ar nevisavertės mitybos atstovai. Nesunaudotos maisto makro medžiagos virsta riebalais, žmogus nutunka ir prasideda grandidninė „kūno byrėjimo“ reakcija. Deja, tik apie 20% procentų žmonių yra harmonijoje su gamta ir neturi jokių makro-mikro elementų nukrypimų. Jei skaitysite knygą “Pirmas šaukštas”, vadinasi norite pokyčių.
Ar galime sakyti, kad visiems į naudą subalansuota mityba?
Juk mes ir mūsų gyvenimai tokie skirtingi…Tačiau tvirtai sakau TAIP. Kai kam tinka žaliavalgystė, kitiems vegetarizmas, tretiems-reikalingas padidintas baltymų kiekis ir t.t. Yra moksliniais tyrimais apibendrinti subalansuotos mitybos principai, kurie tinka visiems, bet koreguojami pagal individualius poreikius ir sveikatos būklę. Mes turime išmokti įsiklausyti į savo organizmą ir pasirinkti tai, kas būtent tinka mums. Pateikiu visuotinai pripažintus subalansuotos mitybos principus, papildytus savo asmenine ir akademijos „Pirmas šaukštas“ klausytojų patirtimi. Taip pat knygoje rasite daug paprastų, skanių, greitų receptų, suskirstytų sezonais ir dienos režimą. Gale knygos jūsų laukia 4 sezoniniai meniu.Išmokite maitintis taip, kaip turėtų valgyti save gerbiantis žmogus.
Malonų šalutinį subalansuotos mitybos poveikį pajusite labai greitai:
kai kam po kelių savaičių pradės kelnės kristi, kai kas pradės geriau miegoti, o kas nors nustos dairytis į bandeles ir saldainius, kažką nustos berti, dar kitiems nukris cholesterolis ar/ir cukrus kraujyje. Žodžiu, jis bus, bet manau džiuginantis ir teigiamas sveikatai bei nuotaikai – viskas priklauso nuo „užgyventų problemų“. Valgant subalansuotą maistą pagal mano receptus, galėsite drąsiai pasakyti : „Skanaus ir į sveikatą!“.
Dabar pats laikas klausti:“ kokia man bus NAUDA, jei laikysiuosi subalansuotos mitybos principų?“
Nauda neabejotina bus kylančia trajektorija – kaip gera pinigų investicija:
- Puiki sveikata, energija ir darbingumas
- Gera išvaizda, savijauta ir pasitikėjimas
- Mažesnės išlaidos maistui, bet aukštesnės kokybės produktai
- Mažesnės išlaidos vaistams ir papildams
- Sutaupyti pinigai kelionei ar kitai svajonei.
„Jei žmogus nėra pats sau gydytojas, tai tiesiog yra kvailys“ Hipokratas Subalansuotos mitybos ekspertėRita Šilenskienė
SVARBI INFORMACIJA PIRKUSIEMS PIRMO LEIDIMO KNYGĄ!
Laidyklos redaktorės, besikeisdamos darbais, kartais ima ir praleidžia pro akis daug klaidų… Labiausiai nemalonu man, nes pirkėjas, atsivertęs receptą, gali pagalvoti, kad aš išprotėjau… Kur matyta, kad propaguojant sveiką mitybą, kepenėlių paštete dedamas vos ne kilogramas sviesto… Taigi, mielieji, atkreipkite dėmesį į klaidas (jei rasite) – čia ne aš sugalvojau tokius receptus. Kaip vyksta knygos kūrimo procesas ir kodėl lieka klaidos? Pasirodo, tai labai didelis darbas… Net pati nesitikėjau, kad bus taip sunku 🙂 Sugalvoji receptą, pasigamini, pamąstai, ko dar trūksta, užsirašai. Sudėliotus receptus siunti į spaustuvę, o ten tavo tekstus redaktorė “sutaršo” taip, kad vos atrenki kas buvo. Norėjau, kad mono knygoje būtų ir produktų vnt ir gramai, nes gal ne visi turi svarstykles, bet daugelyje vietų vieną matavimo vienetą vis dėlto išbraukė.
Bebraukant pasimetė žodžiai ar skaičiai. Pasitaisykite ir pasipildykite.
52 psl. VITAMINŲ UŽTEPĖLĖ Ingredientai: 2 minkšti avokadai ( 500)50 g špinatų30 g baziliko lapelių6 ančiuviai alyvų aliejuje
122 psl. Šakninių daržovių salotos su kiaušiniais:
EIGA: 1. Kiaušinius nuplaukite, sviestuotais pirštais patepkite nedidelius espreso kavos puodelius ir įmuškite po kiaušinį.
140psl. “Kepenėlių suši” . atsirado 800 g sviesto, nors mano žalia spalva pažymėta 80 g. Manau, išmintinga šeimininkė supras, kad tiek sviesto dėti negalima, bet išsitaisykite į 80g.
Taip pat 144psl. “Avinžirnių duona” gali kilti neaiškumas kokius prieskonius dėti. Parašyta “ciberžolės ir dribsnių…”, o turėjo būti “čili dribsnių”. Redaktorė ištaisė į lietuvišką versiją-“paprikos dribsnių”, o finale liko tik dribsniai.178 psl.Salotos „Širdies džiaugsmas“ su lašiša
Ingredientai: 4 lašišos pjausniai po 150 g Prieskoniai: 1 citrinos sultys, po 0,5 arbat. š. druskos ir raudonėlio 0,5 aitriosios paprikos Salotoms: 1 cukinija 1 pastarnoko šaknis 1 aitrioji paprika 1 geltona paprika 10 cm poro 2 avokadai 10 smulkiavaisių pomidoriukų Gražgarstės lapelių 1 citrina 2 š. kaparėlių Salotų padažui: 2 skiltelės česnako 2 cm tarkuoto imbiero 1 citrinos sultys 1 arbat. š. klevų sirupo 2 š. aliejaus po 0,5 arbat. š. grūstų pipirų ir druskos Eiga Lašišą pašlakstyti citrina ir gaminti garuose 7min. Cukiniją supjaustyti šiaudeliais, pastarnoko šaknį sutarkuokite plonais šiaudeliais, kitas daržoves supjaustykite, kaip mėgstate. Suplakite padažo ingredientus ir juo pagardinkite daržoves. Į lėkštę dėkite salotas, ant viršaus lašišos juostelę. Gardinkite čili pipiriukais, citrinos griežinėliais. Pastaba: Šias salotas skanu valgyti su karštai rūkyta skumbre arba sūdyta lašiša.
194 psl. Pyragas “Rudens vakaras” Gaminimo eigoje pasitaisykite 4 punktą: 4. Trynius, bananus, sviestą ir abrikosus suplakite plakikliu iki vientisos masės. Ją lėtai sumaišykite su baltymais ir miltais.
202 psl. “Naujoviški kūčiukai” Prie ingredientų 600 g vandens, pasižymėkite 300-600 g, nes renkantis skirtingus miltus ar gaminant tešlą iš vakaro, tai tiek vandens ir reikės. Tačiau jei kepsite tuoj pat ir rinksitės ne pilno grūdo miltus, gali užtekti ir 300g vandens vandens. Taigi, jei bus per skysta tešla, palikite sėklas ir riešutus brinkti arba pridėkite dar miltų.
Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes