Dietà1 [gr. diaita — gyvensena, režimas], tam tikras sveiko ar sergančio žmogaus maitinimosi režimas. Mes visą gyvenimą laikomės kažkokios dietos, t. y. mitybos režimo. Vaikai ir paaugliai valgo ką duoda mamos, mokykla, močiutės. Jauni žmonės – „ale bele ką“- kas „GREITA, SKANU IR UŽKEMŠA“ ( gal retas kuris nors metasi į kokį nors kraštutinumą). Vyresniame amžiuje, kai nedžiugina atvaizdas veidrodyje, pradedame kažko atsisakyti ir savaitę ar mėnesį laikomės „kažkokios ypatingos“ dietos, kurios rezultatai pasijaučia greitai, o vaisiais mėgaujamasi labai trumpai. Na, o senstant dieta priklauso nuo piniginės turinio ar daktaro rekomendacijų…
Taigi, kada žmogus suvoks, kad jis – vienintelis žinduolis žemėje, kuris moka apdoroti maistą ir turi DIDELĮ jo pasirinkimą (badaujanti Afrika už mus sveikesnė, deja…) bei supras, kad gyvenimas vienas ir neteks jo pakartoti, tam tikru gyvenimo momentu, be didelių mokymų žinos ką, kada, kiek ir kaip valgyti. Koks šaukšto turinys, kokia dieta, tokios ir ligos bus atėjus tam tikram gyvenimo tarpsniui. O žalingi įpročiai ir stresas rato sukimąsi tik pagreitins!
Pradėsiu nuo 30-ties, nes iki to dar organizmas turi savo galių kovoti su visu tuo šlamštu, kurį dažnai deda (dažnai su tėvų pagalba) jaunimas į savo skrandį. 30 metų – tai jau savarankiško gyvenimo ir sąmoningumo pradžia. Jei būdami tokio amžiaus suvoksime, kad namo stabilumui svarbiausi pamatai, tai subalansuota dieta užtikrins, kad namas greitai nepakryps. Šiuo laikotarpiu reikia baigti mėgautis stipriai kepta mėsa, riebia, spraginta šonine, rytiniais sumuštiniais ir kapučino. Geriau įtraukti į savo racioną kuo daugiau riebios žuvies ( silkė, otas, menkė, lašiša, lynas), nes tai puikus Omega-3 riebiųjų rūgščių šaltinis.
Reikia atrasti augalinius baltymus: lęšius, pupeles ir kynvą. Teisingos dietos pagrindas – sotūs, pilnaverčiai pusryčiai: pilno grūdo košės, salotos su sėmėnų ar kanapių aliejaus šaukštu bei ekologiškais kiaušiniais ar juostele sūrio. Pilno grūdo bemielė duona su avokadu, pagardinta citrinos sultimis, salotų lapais ar paprika. Jei neturite laiko ar noro pusryčiauti, vaisiai, riešutai turi būti jūsų rankinėje ir suvalgyti kuo skubiau. Šiuo tarpsniu svarbu suvokti, kad darbdaviui Jūsų sveikata rūpi tik tiek, kiek Jūs jam naudingas. Išmokite save mylėti ir surasti laiko poilsiui! Ribokite kavą iki 2 puodelių per dieną ir patariama gerti be pieno ir cukraus.
Pirmosios žilų plaukų sruogos… Ryškesnės „žąsų kojelės“ apie akis… Atėjęs supratimas, kad jaunystė greitai gali baigtis!
– 40 metų… Kokiai dieta tiktų šiuo gyvenimo laikotarpiu?
Po keturiasdešimties metų organizmas pradeda aktyviai senti. Jūs pastebėsite, kad energijos lygis sumažėjo. Norisi dažniau pasėdėti, traukia vakarais anksčiau į lovą. Pabandykite skirti daugiau laiko miegui, taip jūs pasipildysite energija. „Grožio miegelis“ viduryje dienos nors savaitgaliais, gražins jums jėgas. Sumažinkite stimuliatorių skaičių (kava, energetiniai gėrimai, juoda arbata), taip bus apsaugoti jūsų antinksčiai. Apribokite alkoholio kiekį. Dabar pats laikas atsikratyti blogų įpročių. Beje, jie tampa nemadingi! Prisiminkite: po keturiasdešimties metų išlaikyti gerą sveikatą jau reikia įdėti pastangų.
Šiame gyvenimo etape daugelis žmonių pastebi, kad jie pradeda priaugti svorio (juk turi kažkur dėtis kalorijų perteklius?). Sekite cukraus kiekį kraujyje, kontroliuokite savo svorį.
Valgykite daugiau maisto produktų, kurių sudėtyje yra ląstelienos.
Kuo daugiau daržovių, vaisių, natūralių, neperdirbtų produktų reikia įtraukti į savo racioną. Mėsos pakaktų valgyti kelis kartus per savaitę. Gerti pakankamai gryno vandens. Po 40 metų, medžiagų apykaita ne tokia intensyvi, kaip jaunystėje, todėl organizmui reikia padėti. Valgymo procesui skirkite daugiau laiko. Valgykite lėtai, su geromis emocijomis, gerai sukramtyklite maistą. Taip geriau išsiskirs seilės ir skrandžio sultys, kurios dalyvauja maisto virškinime. Išmokite valdyti stresą, užsiimkite meditacija, joga, vaikščiojimu gryname ore.
50 jau čia!
Šiame amžiuje, moterims prasideda hormoniniai pokyčiai, kurie rodo artėjančią menopauzę. Hormoniniai pokyčiai yra ir vyrams. Tai krizinis laikotarpis, ypač kalbant apie širdies – kraujagyslių susirgimus ir mirčių nuo jų atvejus. Šiuo laikotarpiu ypač svarbi dietos reikšmė. Atsisakykite cukraus ir saldumynų! Tešla, pyragaičiai, saldainiai, pyragai ir t.t. – visa tai veda prie diabeto, nutukimo, kardio ligų ir onkologinių susirgimų. Šiame amžiuje turime atkreipti ypatingą dėmesį į kaulų būklę, jie yra lengvai pažeidžiami ir darosi trapūs. Stiprinti kaulus reikia jau anksčiau, bet dabar ypač rekomenduojama valgyti kuo daugiau tamsių lapinių daržovių, kopūstų, jūros kopūstų, riešutų, įtraukti į mitybą truputį ožkos ar avies pieno raugintų produktų, o karvės pieno produkcijos geriau atsisakyti. Visi šie produktai aprūpina organizmą kalciu.
Saikingai mėgaukitės saulės spinduliais.
Tai vitamino D šaltinis, kuris yra svarbus kaulų ir jūsų sveikatai. Atkreipkite dėmesį į savo širdį! Valgykite daugiau maisto produktų, kurių sudėtyje yra nesočiųjų riebiųjų rūgščių, jos padeda sureguliuoti širdies darbą. Tai sardinės, lašiša, graikiniai riešutai, linų sėmenų ir rapsų nerafinuotas aliejus. Tuo pačiu metu sumažinkite ar atsisakykite sočiųjų gyvulinių riebalų, pavyzdžiui, riebios mėsos, šoninės. Venkite kepto maisto, jį keiskite virtu, troškintu. Iš sočiųjų riebalų pasilikite tik lydytą sviestą ir kokoso aliejų kepimui. Valgykite daugiau maisto produktų, kurių sudėtyje yra ląstelienos. Tai sėlenos, vaisiai su oda (jei nepurkšti), grikių, avižų kruopos ir t.t. Jie sumažina vėžio, virškinimo trakto susirgimų riziką. Mėgaukitės gyvenimu! Dažniau pažvelkite į dangų, pabūkite tyloje, įvardinkite gyvenimo svajones ir siekite jų.
Labai greitai saulutė leidžias vakaruos. 60 metų daugeliui jau darbų pabaiga ir „laisvės“ pradžia.
Tik jei nesuprantame dietos esmės ir gyvenimo prasmės, būna, kad ir nesuspėjame pasidžiaugti laisve nuo mokesčių… Atėjo laikas persvarstyti savo mitybą. Išmeskite iš galvos mintis apie griežtas dietas, nebandykite išlaikyti mokyklos laikų svorį. Sekite kraujospūdį, cholesterolį ir cukraus kiekį kraujyje. Dabar jūs tikrai turite mažiausiai valgyti 4 kartus per dieną, nedidelėmis porcijomis ir daugiausia dėmesio skirti sotiems pusryčiams. Tada jūs visą dieną galėsite džiaugtis aktyviu gyvenimu.
Prasta mityba gali lemti nuolatinį nuovargį, padidinti jautrumą įvairioms ligoms, iššaukti lėtines ligas.
Po 60 metų virškinimo funkcija ir toliau mažėja. Sumažėjusi skrandžio rūgšties gamyba, reikalinga virškinti maistui. Norėdami padėti skrandžiui greičiau sudoroti maistą, reikėtų vartoti daugiau natūralių raugintų pieno produktų (pasukų, kefyro, jogurto), žiemą – raugintų kopūstų ir kitų daržovių. Taip pat vaisiai ir daržovės bei pilno grūdo (avižos, grikiai,soros) gaminiai turėtų sudaryti mitybos pagrindą. Visa tai padės jums kompensuoti skrandžio sulčių ir rūgščių trūkumą bei užtikrins reguliarius žarnyno judesius. Būtinai valgykite žuvies, riešutų, sėklas.
Po 70 metų
Per šį laikotarpį fiziologinės organizmo funkcijos toliau lėtėja, apetitas mažėja. Šiuo metu ypač turi būti gera, įvairi, kokybiška mityba. Tai apsaugos organus nuo vaistų šalutinio poveikio (jei vartojate) ir aprūpins organizmą mikro ir makro elementais. Organizmui retkarčiais reikia duoti pailsėti ir „persikrauti“. Pabandykite nevalgyti po 18.00, kad neapkrautume skrandžio nakčiai. Kartą per savaitę darykite poilsio nuo maisto dieną. Venkite šviežių daržovių, kurios sunkiai virškinamos, pučia pilvą. Pietums ir vakarienei valgykite virtų ar garintomis daržovių su žuvimi, natūraliu jogurtu ar rūgpieniu.
Jei turite problemų su dantų protezais, norite minkštų maisto produktų, valgykite pilno grūdo avižų dribsnių ar sėlenų košę, puodelį riebios varškės, jogurto. Mėsos gaminius geriau pakeiskite žuvimi. Apribokite druskos vartojimą. Žmonės, kurie rūpinasi savimi, savo sveikata ir mityba atrodo daug geriau nei tie, kurie į viską numoja ranka. Nereikia stengtis iš visų jėgų bandyti atrodyti 30-ies metų būnant 50-ies. Jei mitybos kultūra – teisinga dieta – tam tikru gyvenimo tarpsniu bus natūralus procesas toks kaip dantų valymas ar rankų plovimas, tai turėsime sveikesnę ir laimingesnę visuomenę, mažesnes išlaidas sveikatai ir didesnį džiaugsmą gyvenimu bei vienas kitais. Būkime protingi, sveiki ir laimingi! Nepasiduokime reklamai ir gamintojų provokacijoms. Būkime savo sveikatos ir gyvenimo šeimininkais.
Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė
Kursai internetu
Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.
Sužinokite daugiauKviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes