Šventinis stalas: geriau mažiau, bet kokybiškiau

Gamindama šventinius patiekalus siekiu ne prikimšti artimų žmonių pilvus, o pradžiuginti juos naujais skoniais.

Kokios mūsų šeimos Velykų stalo tradicijos?

Jos nedaug kuo skiriasi nuo kitų. Skirtumas tik toks, kad daug metų nevartojame cukraus ir glitimo turinčių produktų. Nors mes su vyru jau esame seneliai, Velykas švenčiame pas mano mamą. Stalas papuošiamas balta linine staltiese, tarp želmenų puikuojasi iš kaimiško sviesto nulipdytas avinėlis, margučiai, prasiskleidę kačiukai ar pavasariniai žiedai. O maistas patikimas man. Kasmet atsinešu Velykų pyragą – varškės bobą arba varškės desertą. Mėsą ruošia mama – troškina veršieną, aš kepu vyro labai mėgstamą jūros lydeką su svogūnais ir pomidorų padažu. Beje, šį patiekalą gaminu du kartus per metus – Velykoms ir Kalėdoms. Anytai patikėta tradicinė balta mišrainė, dalį jos specialiai mums vyro mama palieka be majonezo. Padažą mišrainei gaminu pati iš sėklų, riešutų.

Ar Didžiosios savaitės tvarka atsispindi mūsų gyvenime?

Nuo Pelenų dienos iki Velykų laikomės Gavėnios tradicijų ir nevalgome  mėsos, beje, jos ir taip labai mažai vartojame. Didysis penktadienis pralekia besiruošiant: tvarkome ne tik namus, spinteles, bet ir kuopiame sąmonę. Šeštadienį – apsivalymas pirtyje, o sekmadienį jau kaip balandėliai sutūpiame prie stalo.

Margučius margina kiekvienas šeimos narys. Nepasiduodame naujiems vėjams ir nemarginame  kiaušinių  šiuolaikinėmis technologijomis – 3D lipdukais, laku ir pan. Renkame žoleles, lapelius, pirmuosius žiedus, vyniojame į svogūno lukštus, piešiame vašku ir dažome natūraliais gamtos dažais – ąžuolo ar alksnio žieve, ciberžole, mėlynuoju kopūstu, burokėliais, juoda arbata ar šių produktų mišiniu. Mums patinka natūralios žemės spalvos ir jų atspalviai, be to, toks dažymo būdas saugus, nekenkia sveikatai – juk kiaušiniai dažnai įtrūksta. Kad blizgėtų, margučius ištepame lašinukais, ir būtinai ridename specialia lentele – ši tradicija eina iš kartos į kartą!

Lietuviai mėgsta sočiai pavalgyti… Kiek patiekalų užtenka šioms vaišėms, kokie jie?

Vadovaujuosi taisykle: geriau mažiau, bet kokybiškiau. Skamba keistai, bet ir kasdien, ir per šventes stengiuosi gaminti kokybišką maistą mažomis porcijomis ir mėgautis juo, o ne apsiryti. Bėda ta, kad esame pilvo vergai ir geriau mirsime apsiriję, negu saikingai džiaugsimės geru maistu ir būdami šimtamečiai šoksime anūkų vestuvėse. Gamindama šventinius patiekalus trokštu ne prikimšti vaikų, artimų žmonių pilvus, o juos pradžiuginti naujais skoniais.

Paukštiena, įdaryta kepenėlėmis ir morkų juostelėmis

Ingredientai:

2 paukštienos krūtinėlės,

4 šaukštai pačių pasigaminto kepenėlių pašteto,

2 šaukšteliai džiovintų prieskonių arba 2 šaukštai žolelių ir aliejaus mišinio,

2 sukapotos skiltelės česnako,

1 didelė morka,

6 virti ir nulupti putpelių kiaušinukai,

druskos,

pipirų,

šviežių krapų,

1 šaukšto aliejaus.

Paukštienos krūtinėlę įpjaukite per storąją dalį ir atverskite kaip knygą. Padėkite tarp dviejų maistinės plėvelės lakštų ir mėsos plaktuko šonu (ne dantukais) labai plonai išmuškite. Nuimkite viršutinę plėvelę, patepkite žolelių ir aliejaus mišiniu ar krūtinėlę iš abiejų pusių pabarstykite džiovintomis žolelėmis: mairūnu, čiobreliais, kalendromis, rozmarinu ir pan. Pagardinkite druska, pipirais. Bulvių skustuku nuo morkos nudrožkite 8 juosteles. Iš abiejų mėsos kraštų padėkite po dvi morkų juosteles, o vidurį ištepkite kepenėlių paštetu. Paštetą pagaminkite iš anksto: morką ir svogūną pakepinkite lydytame ghi svieste ir suplakite elektriniu smulkintuvu su 250 g išvirtų ėriuko ar triušio kepenėlių, pagardinkite druska ir pipirais. Ant kepenėlių palikdami nedidelius tarpelius išdėliokite kiaušinius. Pakelkite plėvelės kraštus ir mėsą susukite į plėvelę kaip vyniotinį. Užriškite plėvelės galus kaip saldainio ir dėkite ant tinklelio virš verdančio vandens. Garinkite uždengę apie 20 min. ant nedidelės ugnies. Nupilkite susidariusį plėvelėje skystį, atvėsinkite, išvyniokite, patepkite aliejumi, kad mėsa nedžiūtų, ir apvoliokite smulkiai kapotuose krapuose. Perpjaukite įstrižai ir patiekite su daržovėmis, krienais.

Pastaba: Vasarą labai patogu įvairias prieskonines žoleles suplakti elektriniu smulkintuvu ir sumaišyti su aliejumi, druska – visą šaltmetį turėsite gardžių žalių pagardų.

Paukščių lizdeliai

Ingredientai:

Kiaušinukams:

200 g. rupios 9 proc. varškės,

1 šaukštas ištirpinto kokosų aliejaus,

1 šaukštas “Sukrin” saldiklio arba stevijos,

aguonų arba kokosų drožlių apvolioti.

Lizdeliams:

1,5 stiklinės viso grūdo avižinių dribsnių,

2 šaukštai kokybiškos kakavos miltelių,

50 g. juodojo 85 proc. šokolado,

1 šaukštas ispaninių šalavijų sėklų,

18 džiovintų slyvų,

2 šaukštai kokosų aliejaus,

100 ml karšto vandens.

Produktus sudėkite į elektrinį plakiklį ir sumaišykite iki vienalytės masės be grūdelių. Suformuokite 1–1,5 cm dydžio kiaušinukus, apvoliokite aguonose arba kokosų drožlėse. Kol ruošite lizdelius, laikykite šaldytuve. Turi tvirtai sustingti. Paruoškite lizdelius. Kokosų aliejų ir šokoladą ištirpinkite dubenyje virš garų vonelės. Visus lizdeliams skirtus produktus sudėkite į plakiklį ir 30–40 sek. smulkinkite. Po šaukštą masės dėkite į silikonines keksiukų formeles ir formuokite kaip krepšelius. Sudėkite į šaldytuvą ir palaikykite nors valandą, kol sukietės. Iš formelių atsargiai išimkite lizdelius, į juos sudėkite sustingusius kiaušinukus.

Sterko filė su keptomis morkytėmis ir smidrais

Ingredientai:

150 g. žuvies filė,

2 jaunos morkytės,

6-8 smidrai,

2 džiovinti sausi pomidorai,

5-6 vyšniniai pomidorai,

2 šaukštai lydyto ghi sviesto,

po 1 šaukštelį garstyčių grūdelių, raudonėlio, kmynų.

Garnyrui:

šviežios morkytės,

smidrai,

keli džiovinti poomidorai,

1 šaukštas lydyto ghi sviesto,

Patiekti:

keli griežinėliai citrinos,

raudonojo svogūno.

Sterko ar kitos baltos žuvies filė patepkite grūdėtomis garstyčiomis. Įkaitinkite keptuvę ir dėkite žuvį oda žemyn. Uždenkite, sumažinkite iki minimumo kaitrą ir pakepkite 3 min., išjunkite. Kitoje keptuvėje ištirpinkite ghi sviestą, suberkite garstyčių sėklas, raudonėlį, susmulkintus džiovintus pomidorus ir kmynus. Sudėkite perpjautas šviežias morkas pjūviu žemyn, suberkite pu­ siau perpjautus pomidorus, sudėkite smidrus. Įpilkite 4 šaukštus vandens, uždenkite ir troškinkite 4 min. Žuvį patiekite su daržovėmis, papuoškite citrina ir svogūno žiedeliais.

Ritos Šilenskienės portretas

Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė

Kursai internetu

Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.

Sužinokite daugiau


Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.