Žydinti geltonais žiedynais pieva kiekvienam suteikia gerų emocijų, sukelia pavasario virpesį širdyje ir ramybę galvoje. Jei dar netingėsime pasilenkti prie šių gražuolių, galite namo parsinešti visą Mendelejevo lentelę. Iš senų laikų kiaulpienės vadinamos „gyvybės eliksyru”, padedančiu mažinti skausmą, skrandžio rūgštingumą, šlapimą varančiu, skatinančiu prakaitavimą, pasižyminčiu priešuždegiminiu ir tonizuojančiu poveikiu.
Prancūzijoje, Austrijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Indijoje, Japonijoje ir JAV kiaulpienes augina specialiose plantacijose. Prancūzai – gydomosioms salotoms, uogienėms, vynui ir net marinavimui. O mes rauname, naikiname ir nesuprantame, kokį auksą mindome…
Pienės žiedas:
Savo klientėms sakau: “geriau 3 pienių žiedai kasdien Jūsų lėkštėje, negu sauja tablečių”. Žiedai naudojami kepenų suriebėjimų, cirozės prevencijai, ardo tulžies pūslės akmenis ir valo kanalus, gerina kepenų veiklą, padeda esant gastritams, gerina virškinimą, skatina medžiagų apykaitą, varo prakaitą, aktyvina apsaugines organizmo funkcijas, tonizuoja, gerina apetitą ir atsikosėjimą. Žiedų nuoviras rekomenduojamas gerti esant padidėjusiam kraujo spaudimui ar nemigai. O nemažas geležies kiekis, esantis žieduose, didina hemoglobino lygmenį kraujyje.
Inulinas
Svarbiausias pienės turtas – maisto skaidulinė medžiaga inulinas. Inulinas pasižymi sugebėjimu mažinti kenksmingojo cholesterolio kiekį kraujyje, reguliuoti žarnyno mikrofloros sudėtį, šalinti iš organizmo toksinus ir kenksmingas medžiagas. Inulinas labai naudingas sergantiems cukriniu diabetu, nes ši medžiaga – pripažinta priemonė, reguliuojanti cukraus kiekį kraujyje. O smagiausia tai, kad jų kol kas niekas genetiškai nemodifikavo.
Šaknys:
Dar Avicena kiaulpienių šaknų sultimis gydydavo kepenų ir širdies ligas, rekomenduodavo kraujagyslių profilaktikai. Šaknyse yra natūralių krakmolo ir cukraus pakaitalų, todėl gali būti naudojamos kaip dietinis produktas sergant kepenų ir tulžies pūslės ligomis. Kiaulpienės išvalo organizmą nuo toksinų ir stimuliuoja tulžies išsiskyrimą. Taip pat stimuliuoja kraujagyslių sistemos veiklą. Šaknis kasu kuo stambesnių kiaulpienių, nuplaunu, apskutu, supjaustau ir išdžiovinu džiovyklėje. Užpilu verdančiu vandeniu kartu su kitomis žolelėmis ir mėgaujamės arbata, arba sumalus su gilėmis- kava.
Lapai:
Antikinės gražuolės išsivaduodavo nuo strazdanų ir pigmentinių dėmių sutrindamos pienių lapus ir įtrindamos į odą. Kiaulpienių sultys šalina negyvas ląsteles, drėkina odą. Šios savybės sėkmingai naudojamos kosmetologijoje. Aš taip pat pasigaminu “ledinių pienių”…
Prisirenku lapelių (pavasarį jie turi daugiausia gyvybės), dedu į plakiklį, įpilu vandens, alyvų aliejaus, citrinos ir suplaku iki košelės. Perkošiu ir išpilstau į ledukų formeles. Ryte ar po pirties atsigaivinti šiuo stebuklingu leduku –vienas malonumas! Daugiau nereikia jokio kremo.
Pienės lapuose esantis karotinas atsako už gerą regėjimą, odos ir gleivinių sveikatą, vitaminas C saugo organizmą nuo infekcijų ir belaikio senėjimo, vitaminas P padeda įsisavinti askorbo rūgštį ir reguliuoja nervų sistemos veiklą, todėl visą vasarą įpjaustau nors kelis lapelius į salotas. Anksčiau sodindavau rokolą, o dabar nevargstu, o einu “pasižoliauti” po pievą.
Taigi, kol dar neperžydėjo pienės, keliaukite į pievas!
Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė
Kursai internetu
Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.
Sužinokite daugiauKviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes
Labas rytas,
o kada geriausia rinkti pieniu ziedus? Pirmas derlius jau nuzydejo, kazkiek prisisaldziau, bet tuoj neliks. Matau nauju ziedu prasikalus. Ar galima pienes rinkti visus metus?
Aciu
Kai tik žiedą matote, tai ir skinkite:)