Kokius užkandžius dėti vaikams į mokyklą?

Mokslo metai – nuostabus naujų žinių ir atradimų metas. Kiekvieni mokslo metai yra žingsnis aukštyn vaiko raidoje, įdomus laikas jam pačiam ir nedideli iššūkiai tėvams. Žinios turėtų būti įgyjamos lengvai, greitai, mokymosi procesas turėtų teikti džiaugsmo, o vaiko smegenys būtų pasiruošusios intensyviems pratimams. Tam reikalingi keli dalykai:

*pasiryžimas ir motyvacija mokytis

*palankus požiūris į mokytojus ir mokymosi procesą

*ypač reikalinga tinkama mityba!

Ne vienas mokslinis tyrimas įrodė, kad visaverčiu maistu aprūpintas vaiko organizmas vystosi geriau, koncentracija, dėmesys ir elgesys labiau kontroliuojami ir mokymosi rezultatai yra daug aukštesni nei nesilaikantiems maitinimosi principų.

Jau daugelyje mokyklos valgyklų vaikai maitinami kokybišku ir subalansuotu maistu. O tėvai savo meilę ir rūpestį savo vaikui gali išreikšti mokydami namuose tinkamo maitinimosi ir įdėdami į mokyklą visaverčių užkandžių! Jūs netgi galite įtraukti vaiką į užkandžių pasirinkimo procesą, taip mokydami juos pažinti skonius, gerus produktus, būti kūrybiškais ir savarankiškais. Taip pat neprimesite savo nuomonės, o suteiksite jiems galimybę rinktis ir būti sąmoningais.

KAS TURI BŪTI UŽKANDŽIŲ SUDEDAMOJI DALIS?

Užkandžiuose turi būti:

  1. Visų makroelementų                                                                                                      
makroelementai

2. Angliavandenių

angliavandeniai

3. Baltymų

baltymai

4. Riebalų

riebalai

5. Skaidulinių medžiagų

skaidulos

6. Skysčio

vanduo

TINKAMI PRODUKTAI PAGAL MAISTO GRUPES

BALTYMŲ ŠALTINIAI

Kiaušiniai: virti, omletas (su įvairiais priedais).Pieno produktai: varškė, jogurtas, sūris, kefyras. Derinti su uogomis, žolelėmis, daržovių šiaudeliais.Tunas: salotoms, suši. Rinktis tuną savo sultyse, nesmulkintą.
Sūdyta žuvis: lašiša, upėtakis, silkė, skumbrė. Tinka sumuštiniams su pilno grūdo duona.Raudona mėsa: Virta, troškinta, maltiniai. Derinti su daržovėmis.Kepenėlės. Triušienos, jautienos. Pakeptos svieste, naminis kepenėlių paštetas. Derinti su pilnagrūde duona ir daržovėmis.
Balta mėsa. Virta, troškinta, maltinukai. Derinti su pilnagrūdėmis kruopomis ir daržovėmis.Ankštiniai. Užtepėlės – derinti su daržovių lazdelėmis, virti avinžirniai su įvairiais prieskoniais, pyragėliai iš ankštinių miltų.Riešutai, riešutų kremai, sėklos. Įvairių rūšių, be “apvalkalėlių”. Riešutų kremus rinktis be cukraus ar su sveikais cukraus pakaitalais, sveiki batonėliai.

RIEBALŲ ŠALTINIAI

Sviestas: į košes, ant sumuštinio.Alyvuogių, sėmenų, avokadų aliejus, alyvuogės. Gardinti salotas, troškinius, košes.Avokadai: salotoms, prie sumuštinių
Riešutai, sėklos: sėklų trapučiai, riešutų kremas, batonėliai su steviozolio glikozidais ir eritritoliu, riešutų gabaliukais,Kakavos sviestas, kokoso aliejus, kokoso drožlės, kokoso pienas. Sveikesni šokoladukai, kokteiliai, sausainiai, pyragai be palmių riebalų ir cukraus.Žuvys, Omega 3 papildai Kasdien vaikams rekomenduojama vartoti Omega 3, parenkant doze pagal amžių. ***

*** Tyrimai rodo (1 šaltinis), kad suvartojus 400–1 200 mh DHR per parą pastebima teigiama įtaka tai smegenų sričiai, kuri atsakinga už dėmesį, impulsų kontrolę ir planavimą. Kiti tyrimai (2 šaltinis) atskleidžia, jog omega-3 riebalų rūgštys padeda išvengti vaikų depresijos ir nuotaikų kaitos. Ne vienas tyrimas patvirtina (3 šaltinis), kad 120–1 300 mg DHR ir EPR per parą vaikams yra naudinga ir mažina hiperaktyvumą.

1 šaltinis – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20130094/

2 šaltinis – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19499625/

3 šaltinis – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25790022/

LĖTŲJŲ ANGLIAVANDENIŲ ŠALTINIAI

Pilnagrūdės kruopos. Košės, troškiniai, sriubų ingredientas. Grikiai, soros, avižos, bolivinė balanda, natūralūs ryžiai, kukurūzai.Pilnagrūdžiai duonos kepiniai. Rinktis , kad cukraus būtų mažiau nei 5 g/100 g produkto, o druskos- mažiau nei 1 g/ 100 g produkto.Daržovės. Kasdien po 3 skirtingas daržoves. Kuo įvairesnės ir atitinkančios sezoniškumą. Krakmolingas daržoves (burokai, morkos, moliūgai) nepervirti, neperkepti. Įtraukti į racioną raugintas daržoves.
Bulvės į daržovių kiekį neįskaičiuojamos. Bulvių patiekalus rinktis ne dažniau kaip 2-3k/savaitę. Geriau bulvės virtos. Jas keisti saldžiosiomis bulvėmis.Vaisiai. Vaisius valgyti kaip užkandį tarp valgymų, rinktis patariama  lietuviškus (obuoliai, slyvos, kriaušės). Džiovintus vaisus valgyti saikingai.Uogos. Kasdien po stiklinę būtų idealus variantas. Uogas derinti su jogurtu, košėmis, vienas kaip užkandį. Žiemą galima vartoti uogų miltelius ar šaldytas uogas kokteiliams ir kitiems patiekalams gardinti.

GĖRIMAI

Vanduo, gali būti su citrina, mėta, agurku, uogomis.Arbatos be cukraus. Galima žiemą gardinti imbieru, cinamonu, kardamonu. Į pravėsusią įmaišyti šaukštelį medaus.Rauginti gėrimai. Airanas, giros (ypač uogų), kefyras, pasukos,Kakavos gėrimai be pridėtinio cukraus

DERINIAI

1. Sveikatai palankūs sumuštiniai: pilnagrūdė duona, tunas, avokadas, salotos.

tuno sumuštinis

2. Virta krūtinėlė, morkų, agurkų ir paprikos šiaudeliai, kepto moliūgo riekelė.

vištiena su daržovėmis

3. Omletas su mocarela ir pomidorais:

omletas

4. Baltyminis batonėlis, jogurtas, granola ir uogos:

granola

Mieli tėveliai, nepamirškite, kad maisto pateikimas, supakavimas ne ką svarbiau nei tai, ką dedate į užkandžių dėžutę. Parinkite kartu su vaiku patrauklią, patogią, su atskirais skyreliais dėžutę ir mokykite savo vaikus valgyti tikrą maistą.

Būkite sveiki ir laimingi,

Dietistė

Rita Šilenskienė

www.silenskiene.lt


Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.