Juodieji serbentai

Juodieji serbentai –  natūralus vitaminų šaltinis, kurio daugelis neįvertina, arba, dėl rūgštaus skonio, nevartoja. O be reikalo… Juoduosiuose serbentuose yra daug karotino, rauginių rūgščių, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų (kalio, natrio, magnio, geležies, fosforo), vitaminų B, C, D, E, K, PP, eterinių aliejų. Per dieną suvartojant 50 g serbentų uogų, pilnai patenkinamas vitaminų C ir P poreikis.

serbentai

Juoduosiuose serbentuose gausu antocianinų, polifenolinių medžiagų, antioksidantų, vitamino C ir gama-linoleno rūgšties (GLA).

Augalo išskirtinumas yra tas, kad galima panaudoti visas jo dalis: uogas, lapus, pumpurus ir jame yra biologiškai veiklių medžiagų, kurios teigiamai veikia žmogaus organizmą. 

Juodieji serbentai pasižymi

tonizuojančiu, kraujagysles plečiančiu, kraują valančiu, šlapimą varančiu, prakaitavimą skatinančiu, sutraukiančiu veikimu, slopina uždegiminius procesus. Serbentai gali pagerinti kepenų, inkstų bei kasos funkcijas ir virškinimo sistemos veiklą. Šios uogos taip pat padeda išvengti artrito, širdies ligų ir dantų bei dantenų problemų, malšina galvos, sąnarių skausmus, mažina cukraus kiekį kraujyje. Juoduosiuose serbentuose esantys vitaminai bei maistinės medžiagos saugo nuo vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, neleidžia silpnėti atminčiai, todėl juos sveika valgyti po operacijų, kai reikia atsigauti. Šios uogos gerina apetitą, naudingos sergant mažakraujyste.

Juodieji serbentai naudojami įvairiems sveiko maisto patiekalams ir gėrimams, o dėl savo rūgštumo dažnai maišomi su kitais vaisiais ar uogomis, ypač gaminant glotnučius.

Atsargos žiemai:

geriausias būdas išlaikyti visas maistines medžiagas – šaldyti uogas maišeliuose. Visą žiemą turėsite natūralių vitaminų. O iš jų jau toliau galima gaminti bet ką: džemus- maišant su apelsinais, bananais, persikais be jokio cukraus, dėti į košes, puošti desertus, plakti glotnučius ir t.t.

Trintos šaldytos uogos

Jei neturite vietos šaldytuve, galite uogas sutrinti ir dėti į specialius maišelius. Užšaldytos trintos juodųjų serbentų uogos taip pat išlaikys visus vitaminus. 

Džiovintos uogos

Uogos džiovinamos specialioje džiovykloje 60-65 °C temperatūroje. Tinkamai išdžiovinti juodieji serbentai yra raukšlėti, nesulipę, rūgščiai saldaus, silpnai sutraukiančio skonio, silpno kvapo. Džiovintas juodųjų serbentų uogas galima dėti į jogurtus ar košes, užpilti vandeniu, daryti arbatą. Džiovintas uogas galima naudoti kaip sveiką užkandį, sumaišyti su riešutais, dėti į įvairius kepinius (sausainius, keksiukus, pyragus) ar salotas.

Jei neturite šaldiklio ar jame vietos, jei neturite džiovyklės, kurioje galite kokybiškai išdžiovinti uogas, tuomet jas galite įsigyti iš 

www.pirmassaukstas.lt

Džiovinti serbentų lapai

Arbatoms renkami sveiki ir chemikalais neapipurkšti juodųjų serbentų lapai. Džiovintų serbentų lapų arbata padeda apsisaugoti nuo peršalimo ligų, palengvina PMS ir menopauzės simptomus, padeda iš organizmo pašalinti toksinus, gerina apetitą. Rekomenduočiau darytis fermentuotas arbatas- t.y. lapelius sutrinti tarp delnų, sudėti į stiklainius su dangteliu, palaikyti 2 paras šilumoje ir saulėje, po to paskleisti tamsioje patalpoje ir sudžiovinti. Stulbinamai malonus kvapas. Moterims lapelius maišyti su liepos, aviečių lapeliais, vyrams su šermukšnio, gudobelės, alksnio.

Ritos Šilenskienės portretas

Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė

Kursai internetu

Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.

Sužinokite daugiau

Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.