Kuo vertingas yra kokosų aliejus?
Apie 84% kokoso aliejaus kalorijų gaunamos iš sočiųjų riebalų – dėl to jis yra įgijęs blogą reputaciją. Sotieji riebalai siejami su širdies kraujagyslių ligų atsiradimu. Tačiau kokosų aliejuje sočiuosius riebalus daugiausia sudaro vidutinės grandinės trigliceridai arba MCT- oktano, laurino ir dekano- vidutinės grandinės riebalų rūgštys. Kūnas su jais elgiasi kitaip nei su riebalais, gaunamais iš kitų sočiųjų gyvūninių riebalų. Jos ypač lengvai virškinamos ir teigiamai veikia kūno sistemų:
- kraujotaką. Lauro rūgštis padidina gerą DTL cholesterolio kiekį kraujyje, padėdama sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.
- hormonus. Lauro rūgštis dalyvauja reguliuojant hormonų balansą. Dekano rūgštis gerina skydliaukės veiklą.
- cukraus kiekį kraujyje. Kokosų aliejuje esantys MCT gali padėti išsaugoti jautrumą insulinui.
- patogenus. Kūnas paverčia kokosų aliejaus lauro rūgštį į monolauriną, monogliceridą, turinčią antibakterinių, antivirusinių savybių. Naujausi tyrimai rodo, kad kokosų aliejaus vartojimas gali padėti organizmui sustiprinti imuninę sistemą ir padėti jam kovoti su bakterijomis ir virusais, kurie sukelia ligas. Taip pat gali padėti kovoti su kitais kenkėjais, tokiais kaip mielės, grybelis, kandida. Jis turi net antioksidacinių savybių.
****2018 m. Paskelbtos išvados rodo, kad ypač pirmojo spaudimo kokosų aliejaus poveikis cholesteroliui gali būti panašus kaip ir alyvuogių aliejaus.
Šaltinis atliktų tyrimų – čia.
***In vitro tyrime kokosų aliejus buvo veiksmingas prieš Candida albicans (C. albicans), todėl galima teigti, kad jis gali būti panaudotas kandidozės gydymui.
Šaltinis: čia.
Į ką atkreipti dėmesį jį renkantis?
Geriausias pasirinkimas NERAFINUOTAS EKOLOGIŠKAS, šaltai spaustas.
Kur tinkamas naudoti ?
Jis naudojamas tiek išoriškai (kremai, kaukės, dantų valymui…), tiek maistui. Nuo kepimo iki raw desertų.
Kokosų drožlės dažnai naudojamos įvairiems desertams. Kuo jos vertingos?
Kokoso drožlės yra džiovintas kokoso riešutas. Jose yra nemažai mikroelementų (vario, magnio, seleno, fosforo, kalio), taip pat nemažai baltymų (18 g/100 g produkto- t.y. 37 proc. RPN), B,C,E grupės vitaminų.
Kokoso riešutas (pienas, aliejus, drožlės) nors laikomas riebus produktas, bet tinka metantiems svorį, todėl yra puikus desertų pagrindas. Kokoso riešuto riebalai aktyvuoja fermentus, kurie padeda intensyviau deginti sukauptus kūno riebalus. Jie suteikia sotumo, todėl deserto suvalgoma mažiau☺.
Kokoso drožles subėrus į plakiklį ir plakant apie 5-7 minutes, jos ima tirpti ir pasidaro salstelėjusio skonio kokoso sviestas. Dažnai į jį pridedu džiovintų goji uogų, čija sėklų ir padarau saldainius:
Jei nėra kuo tai padaryti, už jus pasirūpino akademijos „Pirmas šaukštas“ vadybininkai ir pateikia puikų, akmeninėmis girnomis sumaltą kokoso sviestą. Jei užeina potraukis saldumynui ar bado jausmas, geriausia išeitis-1-2 arbat. š. šio sviesto ir sučiulpti kaip geriausią desertą.
Praturtintas kokoso sviestas moliūgų/kanapių ar sėmenų sėklų – yra tobulas košių ingredientas, nes sėklų omega 3 riebiosios rūgštys yra „užkonservuojamos“ lauro rūgšties. Tik tokio kokoso sviesto su sėklomis nereikėtų kaitinti, norint išsaugoti vertingąsias priešuždegimines riebiąsias rūgštis.
Mūsų šeimai labiausiai patinka įsimaišyti šaukštelį kitą šio vertingo pagardo į košę prieš pat valgant. Moliūgų sėklos kokoso svieste tiesiog yra sveikatos šaltinis.
Jos naudingos širdžiai, padeda kontroliuoti diabetą ar gelbsti užklupus nemigai. Taip pat sėklose yra daug magnio ir kalio – medžiagų, kurios padeda reguliuoti kraujo spaudimą. Moliūgų sėklose yra omega 3 riebiųjų rūgščių ir gausybė antioksidantų, kurie padeda slopinti uždegimus ir stiprinti organizmo imuninę sistemą, gintis nuo infekcijų ir įvairių ligų.
Kokiomis savybėmis pasižymi kokoso pienas?
Kokoso pienas skardinėse turi labai daug visokių priedų. Todėl reikia atkreipti dėmesį į sudėtines dalis. Geriausia patiems susimalti riešuto minkštimą, suplakti jį su šiltu vandeniu, perkošti ir turėsite pieną be priedų, su visomis jo naudomis.
Toks pienas lengviau virškinamas nei karvės, nes kūnui reikia išskirti 3 kartus mažiau fermentų reikalingų virškinimui. Kokosų pienas turi labai daug omega 3, 6 ir 9 riebiųjų rūgščių, taip pat baltymų, kurie labiausiai tinka vartoti žmogui.
Kam ir kur tinka jį naudoti?
Azijos šalyse plačiai vartojamas švariems troškiniams gaminti. Mes galime gardinti sriubas vietoj grietinės, vegetariškus ir žuvies troškinius, tinka su balta mėsa (paukštiena, triušiena), desertų gamybai, gėrimams, balinti kavą, kakavą.
Geriau nusipirkti ar pasigaminti patiems? Perkant rinktis eko.
Nusipirkus padėti į šaldytuvą, po paros atidaryti ir patikrinti, ar sustingęs riebalų sluoksnis. Jei skardinėje ar pakelyje lieka tolygi pieno skysčio masė, vadinasi joje labai daug emulsiklių, stabilizatorių ir t.t.. Riebalai kokybiškame kokoso piene turi išsisluoksniuoti.
Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė
Kursai internetu
Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.
Sužinokite daugiauKviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes