Kaip nepriaugti svorio per žiemą

Kai supakuosime kalėdinius žaisliukus į dėžutes, išsivalysime namus, pažvelkime į savo rūbų spintą – išsitraukime vasarai skirtą suknelę ir pasimatuokime. Gali būti, kad po ilgo švenčių maratono ”braška siūlės” ir pats laikas susiimti. Aš jums pasakysiu 6 taisykles, kurios gali tapti jūsų geraisiais įpročiais.

Jei mes – Homo sapiens- esame protingesni už gyvūnus, tai ir elkimės protingai, prisitaikydami prie gamtos ciklo. Ką daro gyvūnai šaltuoju metų laiku – rudenį kaupia atsargas, žiemą urve maitinasi iš atsargų ir pavasarį išlenda sukūdę. O mes žiemą maitinamės dar sočiau, judame mažiau, nes šalta, nesinori eiti į lauką ir pavasarį pasitinkame sustorėję ir su baisiu stresu.

Šaltuoju metu organizmas labai greitai kaupia riebalus, nes riebalai – tai energijos ir šilumos atsargos. Maitinantis netinkamai, mažai judant, rezultatą pamatysite veidrodyje jau po kelių mėnesių.  Paprastos kelios taisyklės visiems laikams padės pamiršti “dviejų dydžių problemą”.

Taisyklė Nr.1

Vengdami judėti, eiti į lauką, bijodami peršalti ir užsikrėsti virusinėmis ligomis, mes darome kelis blogus darbus: kaupiame riebalus, nestipriname imuninės sistemos ir psichologiškai neatsigauname, nes namie mus supa dulkės, bakterijos, nauji darbai, reikalai ir nėra kada pailsėti. Medikų statistika byloja, kad virusais yra didesnė galimybė užsikrėsti vasarą. Šaltame ore virusai negyvena, kadangi jiems palankiausia terpė yra šilta, neišvėdinta namų ar darbo patalpa, viešasis transportas. Taigi, sakoma: “nėra blogo oro, yra netinkami rūbai”. Po vakarienės apsiaukite patogią, šiltą avalynę, apsirenkite šiltai, bet, kad nesukaistumėte ir eikite su kuprine ant pečių, mojuodami rankomis, apsipirkti ar apsukite ratelį apie savo gyvenamąjį rajoną. Telefonuose yra žingsniamačiai, užsistatykite 6 tūkstančius žingsnių ir pirmyn! Savaitgalį puikus būdas gamtoje prasieiti su šiaurietiškomis lazdomis. Judėjimas gryname ore neleidžia senti, sirgti ir priaugti svorio.

rita ir arunas su lazdomis

Taisyklė Nr. 2

Visi žinome, kad reikia gerti daug vandens, bet žiemą ir taip šalta, tai apie kokį vandenį dar galima kalbėti? Žiemos metu galima labai greitai patirti dehidrataciją: suskeldėjusios lūpos, šerpetojanti oda yra ženklas, kad vandens geriame per mažai. Gerdami per mažai vandens, susiduriame su keliomis problemomis: valgant riebesnį, saldesnį, mažiau skaidulų turintį maistą, sutrinka virškinimas; rečiau einame tuštintis, maistas ilgiau užsilaiko žarnyne, pūva, kaupiasi bakterijos, dujos, mus beria, atsiranda nemalonus burnos kvapas, sergame įvairiomis ligomis, nes krinta organizmo imunitetas ir t.t. Kiek vandens vertėtų gerti? Paskaičiuokite kiek skysčių reikia jūsų kūnui: 0,3ml/1 kūno kilogramui. T.y jei sveriate 100kg, reikėtų išgerti 3 litrus. Dažnai tarp valgių pradeda kankinti alkis, puolame prie kavytės ir sausainuko, bet geriau atsigerkite šilto vandens ar žolelių arbatos stiklinę. Jei po 10 min alkis praeis, vadinasi jūs nebuvote alkani, o organizmui trūko vandens.

Žiemą pasistatykite ant darbo stalo termosiuką su šiltu vandeniu ar su žolelių arbata ir gurkšnokite. Tarp valgių (o ne pavalgius) taip pat atsigerkite šilto vandens, sumaišyto su citrinos sultimis ar imbierinės arbatos. Kava, sriuba ar kiti skysčiai “nesiskaičiuoja prie vandens” – čia maistas! Nuolatiniai užkandžiavimai darbe su kavyte, pienu, cukrumi ir kaupiasi gelbėjimosi ratu aplink juosmenį.

Taisyklė Nr.3

Planuokite ir nepraleiskite pusryčių! Mes juk planuojame ką apsirengsime, ką veiksime rytoj, kur važiuosime. Pradėkite planuoti ką valgysite, nes maistas – tai kuras kiekvienai jūsų organizmo ląstelei. Jei organizmas gauna tik “tuščias kalorijas”, tai nieko gero ir nelaukite! Pasiruoškite iš vakaro užkandžius į darbą ar vaikams į mokyklą. Žiemą mums ypač reikia valgyti labai sočius pusryčius. Geriausiai tinka avižų, grikių košė su įvairiais šildančiais prieskoniais ir šakninėmis daržovėmis.

Ciberžolės šaukštelį pakepinkite puode ant šaukšto lydyto sviesto, suberkite apvirtas (gali būti iš vakaro) avižų kruopas, užpilkite ½ stiklinės verdančio vandens ir palikite dar 10 minučių pabrinkti, kol sutarkuosite morką. Po to ją įmaišykite į košę. Morka – jaunystės, grožio ir sveikatos daržovė. Ciberžolė simbolizuoja saulę ir energiją, o ajurveda sako, kad šis prieskonis gali pakeisti visą namų vaistinėlę. Skanūs, sotūs, pilnaverčiai, subalansuoti pusryčiai užkirs kelią potraukiui saldumynams antroje dienos pusėje ir apsivalgymui vakarienės metu. Tinka ir pilno grūdo avižų ar ruginė duona (jei toleruojate glitimą) su salotomis bei plonai užteptu sviestu. Sviestas žiemą yra labai naudingas, nes jame yra vitamino D, kurį organizmas sintetina tik iš saulės. Tik nepamirškite, kad sviestas labai kaloringas ir tepkite labai plonai! Beje, jei valgote pusryčiams kiaušinius, tai prie jų tiks daržovės, bet ne duonelė…

ciberžolė

Taisyklė Nr.4

Užkandžiai žiemą taip pat skiriasi nuo šiltojo sezono. Vasarą, rudenį turime pilna uogų, vaisių. Žiemą, pavasarį tarp valgymų prieš pietus sugraužkite taip mano mylimą morką – ją patogu pasiimti nuskustą į darbą. Arba puikiai tiks keli apelsinai. O gal turite džiovintų obuolių saujelę? Po pietų ypač tiks saujelė riešutų. Bet tik saujelė, nes jie taip pat turi daug riebalų, nesvarbu, kad “gerųjų”! Riešutai ypač puikus žiemos užkandis, nes juose gausu antioksidantų, jie gerina odos, nagų, plaukų išvaizdą, turtingi vitaminu E, o svarbiausia – stiprina imunitetą.

Taisyklė Nr.5

Kai šalta, norisi į skrandį “įmesti kažką malonaus”, paprastai griebiamės saldaus arba riebaus, nes jie ir suteikia mums malonumą. Pusryčiai sotūs ir gausūs, o pietums rinkitės tirštas sriubas arba kitaip – troškinius. Jie tikrai sušildys kūną, užpildys skrandį ir neleis apsunkti po pietų. Tačiau ir čia slypi pavojus: kavinėse nežinote kaip jos gaminamos, kokių riebalų ir dar ko ten deda. Bet jei nėra kito pasirinkimo, valgykite netrintas, tirštas, tik daržovines sriubas, nes nuo mėsos verdant visi gyvūnų “augimo hormonai ir vaistai”  lieka sriuboje. Venkite riebios grietinės, nes žiemos metu valgomi pieno produktai kelia organizmo gleives ir neleidžia kovoti su virusais.

Taisyklė Nr.6

Vakarienė soti, subalansuota, visavertė, neriebi ir ne per vėlai. Tai gali būti kopūstų troškinys su vištos krūtinėle (80g) virta garuose ar vandenyje; šakninių daržovių ragu su lašišos gabaliuku, omletas su daržovėmis, grybų troškinys ir t.t Gaminkite patys, bendraukite virtuvėje tarpusavyje, naudokite žiemai tinkančius prieskonius: imbieras, gvazdikėlis, cinamonas, ciberžolė, čiobrelis, česnakas, kalendra ir t.t. Juk prieskonis – kaip geras pašnekovas: gali maistą padaryti nepaprastai gardų, o gali ir sugadinti. Jei vakare vis dėlto kankina alkis ir einate ratais aplink šaldytuvą, jums padės saliero ir morkos šiaudeliai su humusu (po kelių vienetų jau būsite sotūs, be baimės pakenkti figūrai). Taip pat galite rinktis obuolį ar dubenėlį atšildytų iš kameros uogų.

lašiša

Paskutinis akcentas. Pasikabinkite nepageidaujamų produktų sąrašą, kurio patariu vadovautis ne tik žiemą, bet visais metų laikais, nes mes esame mąstantys individai ir suprantame, kad kimšdami “šlamštmaistį”, nebūsime nei gražūs, nei ilgai sotūs, nei sveiki.

FIGŪROS IR SVEIKATOS PRIEŠAI: *GAZUOTI GĖRIMAI *PUSFABRIKAČIAI (picos, blyneliai, žuvų piršteliai ir t.t.) *KEPINIAI, SAUSAINIAI, BALTA DUONA *RIEBŪS PADAŽAI, KEČUPAS, MAJONEZAS *MARGARINAS IR KITI RAFINUOTI ALIEJAI *RIEBŪS TEPAMI SŪRIAI, UŽTEPĖLĖS *CUKRUS IR VISI GAMINIAI SU JUO *RŪKYTOS DEŠROS, DEŠRELĖS *FRI BULVĖS, GREITAS UŽKANDINIŲ MAISTAS  

Būkite stiprūs, gražūs ir sveiki.

Ritos Šilenskienės portretas

Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė

Kursai internetu

Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.

Sužinokite daugiau

Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.


3 komentarai po “Kaip nepriaugti svorio per žiemą


  1. Vida komentuoja:

    Ačiū už straipsnį.Įkvepiantį sveikiau maitintis.
    Puikiai viską sudėliojote.Ir priminėte,kad ne už kalnų pavasaris!!!

  2. Vygentas komentuoja:

    Labva diena.As sergu metabolinius sindromu,2 tipo diabetas/valdomas/aukstas kraujo spaudimas,sirdies nepakankamumas,LOPL.Noreciau numesti svori ir tos ligos turetu pajudeti i gera puse,gal galetumete man patarti kaip reikia maitintis ir t.tDarbas sedimas.As Jums uz pagalba atsiskaitysiu,tik jus ivardinkite pinigu suma kokia tureciau Jums sumoketi.Dekoju .Vygentas Jocius,Siauliai