Virtiniai su tofu sūriu

Sojos produktai

Sojų varškė arba sojų sūris – tofu – vienas populiariausių produktų Kinijoje ir Japonijoje. Daugelis vidurio Azijos šalių neįsivaizduoja savo meniu be šio produkto. Sūris turi neutralų skonį, todėl jį naudoti galima įvairių patiekalų gamybai. Jis gerai sugeria kitų ingredientų skonį ir aromatą. Parduotuvėse galite rasti neutralaus skonio tofu ar su įvairiomis žolelėmis bei prieskoniais, kurie pagerina jo skonį.

Yra dviejų tipų sūris, priklausomai nuo jame esančio skysčio kiekio. Su dideliu vandens kiekiu tofu bus labai švelnus, panašus į pudingą ar riccota. Jį rasite tetra pack pakuotėje, prie rytietiškų pagardų. Kietesnis sūris turi elastingą konsistenciją, panašią į balto varškės sūrio ir jame yra mažesnis vandens kiekis. Toks produktas būna prekybos centrų pieno produktų lentynose, kur varškės ir sūrio gaminiai.

Tofu yra natūralus 100% augalinis produktas.

Didžiausias privalumas yra tai, kad jame nėra cholesterolio, o riebalų kiekis yra labai mažas, palyginti su įprastu sūriu. Ypač mėgstamas sojos sūris lieknėjančių moterų ir vegetarų. Soja (o būtent iš jos gaminamas tofu) – vienas maistingiausių baltyminių produktų. Ji nekaloringa (100 g – vos 73 kcal), sudėtyje beveik nėra riebalų ir angliavandenių. Pagal baltymų kiekį soja lenkia žuvį, kiaušinius ir jautieną. Būtent todėl sojų varškė – puikus maistas vegetarams bei sveikos mitybos paisantiems žmonėms. Kinų medicina teigia, kad sojų varškė padeda tirpinti tulžies akmenis, gerina inkstų darbą, yra geležies, kalcio ir ląstelienos šaltinis, taip pat iš organizmo šalina dioksinus. Šio sūrio privalumas – jame yra daugiau kaip 10 labai svarbių aminorūgščių: lizino, fenilalanino, treonino, valino ir cisteino. Tai pirmas pasirinkimas nevalgantiems mėsos ar turintiems alergiją pieno produktams. Soja turi daug omega-3 ir omega-6 polinesočiųjų riebalų rūgščių. Nėra glitimo ir laktozės. Japonijoje tofu – privalomas maistas vaikų darželių meniu.
 
„Bonusas“ moterims: sojų varškėje yra fitoestrogeno, pasižyminčio panašiu poveikiu kaip ir moteriškasis lytinis hormonas estrogenas. Klimakso periodu, fitoestrogenai padeda atstatyti hormonų balansą, reguliuoja cholesterolio kiekį, stabdo odos senėjimą, saugodami ją nuo vandens netekimo. Tofu tai puikus kalcio šaltinis, o kai kurios tofu rūšys turi net 2 kartus daugiau kalcio negu karvės pienas, todėl tai veiksmingas maisto produktas osteoporozės profilaktikai. Korėjoje, tofu yra nėščių moterų dietos pagrindas – sojų varškėje esančios maistinės medžiagos apsaugo moterų dantis nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Reguliarus tofu vartojimas yra puiki prevencinė priemonė nuo vėžio, tofu galima virti, troškinti, kepti. Jis naudojamas sriuboms, padažams ir desertų gamybai. 

Aš šį kartą pagaminau virtinukus iš tofu ir varškės. Nors soja turi daug pliusų, bet yra ir minusų, todėl viskam turi būti saikas ir protingas kiekis…

Virtiniai su tofu sūriu

2-3 porcijos

Eiga:
Viską suminkyti, formuoti pailgas “dešreles”, supjaustyti ir virti 2-3 minutes. Valgyti su natūraliu jogurtu.

Rita Šilenskienė

Subalansuotos mitybos ekspertė "Pirmo Šaukšto" įkūrėja.

Daugiau informacijos rasite: www.silenskiene.lt

Susiję produktai


Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.