Pavasarį dauguma žmonių tituluoja švaros sezonu. O man jis asocijuojasi su saulėtu rytu – kada pabundi gerai išsimiegojusi, tarsi po žiemos sąstingio, pasirąžai, neskubėdama išlipi iš lovos ir leidi sau pasimankštinti, tarsi atverstum kovo mėnesio kalendoriaus lapelį… Po dušo ir lengvų pusryčių atsisėdi lauke, atsuki veidą saulės vitaminams D ir, besimėgaudama kvapniu gėrimu, susidėlioji dienos darbus, susiplanuoji vasaros atostogas ir ką iki jos nuveiksi. Taigi, pavasaris – kūno, dvasios ir namų sudrebinimo mėnesis.
Mūsų protėviai ne be reikalo šventėms teikė didelę prasmę ir laikėsi visų tradicijų. Po žiemos išvarymo, kada paskutinį kartą riebiai ir sočiai pavalgėme, nuo Pelenų dienos prasidėjo Gavėnia – t.y. 40 dienų laikotarpis, kurio metu rekomenduojamas susitaikymas, prašoma aukoti vargstantiems, rekomenduojama susilaikyti nuo mėsos visu laikotarpiu ar nors penktadieniais. Žinoma, daugelis ne tik nesilaiko šitų tradicijų, bet apie jas net negirdėję… O gaila, nes senoviniai papročiai, kilę iš gamtos stebėjimo, yra tarsi valymas kūno ir dvasios po žiemos sąstingio ir apkiautimo. Sula irgi teka tol, kol nesusprogsta lapai – tarsi medžiai nusiprausia, atsišviežina, o po to pasipuošia žalia suknele vasarai.
Mes įpratę kasmet varyti automobilį į servisą apžiūrai, normalu pavasarį išvalyti langus ir pasidaryti „kapitalinę tvarką“, o vat kūnas tarsi kažkoks bereikšmis įrankis pinigams uždirbti ir malonumams patirti. Kai jis surūdija, išvežamas… Mielieji, mūsų siela nenori gyventi nešvariuose namuose, todėl rekomenduoju pavasario tvarkymosi darbus pradėto būtent nuo jos.
Smegenų išprausimas.
Visos ligos prasideda galvoje – tai jau įrodyta mokslo ir medicinos. Prisiminkite, kaip save graužiate dėl vienų ar kitų nesusiklosčiusių santykių, nemalonios situacijos, apkalbų, neatlikto darbo ir t.t. O visa tai kelia spaudimą, cholesterolį, gadina kepenis, tulžį ir širdį. Taip pamažu kirminėlis kur nors ką nors ir pragraužia.
Patarimas: išvažiuokite į mišką be telefono ir kompiuterio. Iškelkite rankas į dangų ir giliai įkvėpkite, po to lėtai nusilenkite ir atpalaiduokite nugarą. Oras, pripildytas neigiamų jonų, atpalaiduos perkaitusias jūsų smegenis ir emocijas, o pasivaikščiojimas pripildys žemės energijos. Gal iš pradžių sunku bus atsipalaiduoti nuo kasdienos ir minčių srauto, bet sustokite, apsikabinkite medį, priglauskite kaktą, įkvėpkite samanų kvapo ir pasakykite sau: “kas įvyko, pakeisti nebegaliu, tai jau istorija. Galiu tik iš šitos situacijos pasimokyti, kad ….“ ir pamėginkite suprasti, kokią pamoką galite gauti iš to kas jums neduoda ramybės. Paleiskite visam laikui ir žmones, kurie jus skaudina, žeidžia ir trumpina jums gyvenimą. Padėkokite mintyse jiems už suteiktą galimybę geriau pažinti pasaulį, palinkėkite jiems sėkmės ir paleiskite be dairymosi atgal. Pasivaikščiojimas po pušyną tyloje priartins jus prie tikro gyvenimo be skubėjimo, neigiamų emocijų, minčių ir ligų. Tikiu, kad norėsis grįžti dar ir dar.
Namų valymas.
Pavasarinis namų valymas tai ne tik užuolaidų išplovimas ar kilimų iškedenimas, tai kur kas giliau. Patarimas: perkraustykime spintas, sandėliukus ir palovius. Surinkime metus nenaudotus daiktus ir atiduokime labiau skurstantiems. Žinoma, jei tai ne šeimos relikvija. Šis procesas turėtų būti atliekamas ne kaip labdara, o susimąstymas apie daiktų prasmę. Čiupinėjant kiekvieną daiktą, paklauskite savęs: „Ką galvojau, kai jį įsigijau? Ar tai nebuvo impulsyvus pirkimas, mados reikalas? Kiek kartų apsivilkau šitą suknelę? Ar galėjau be to daikto apsieiti? Ar tikrai jis man pasitarnavo?“ Mes esame siaubinga vartotojiška visuomenė, kuriai vis maža, maža ir maža… Šis namų perkratymas tegul paskatina jus nebepirkti nieko TIKRAI nepagalvojus po kelių dienų ir nepasvarsčius, kiek jums būtinas šis daiktas. Neterškime namų ir gamtos dėl savo trumpalaikių įgeidžių.
Apimčių šlifavimas.
Yra du žmonių tipai: vieni prakaitą lieja sporto salėje visą žiemą ir be pasikeitimų pasitinka saulę, kiti – susiima tik tuomet, kai šilima jiems nuvelka kailinius ir apsidairo, kad nebetelpa į praeito sezono rūbus. Patarimas pirmiesiems: kai tik leidžia galimybės, judėkite lauke. Amerikiečių mokslininkas Eduardas Vilsonas įrodė, kas žmogus, nebendraudamas su gamta, pradeda jausti nerimą ir diskomfortą. Mums yra užkoduotas ryšys su žeme ir šiuo sezonu turime kuo labiau leisti orui, saulei, žemės energijai įtekėti į mūsų kūną ir pravalyti kiekvieną kūno ląstelę nuo teigiamų krūvių, kurie mus įelektrina ir per didelė jų sankaupa virsta psichiniais nukrypimais.
Nesportuojantiems rekomenduoju pradėti nuo plano ir tikslo. Susiplanuokite judėjimą aktyvinti sistemingai ir motyvuotai. Jei iš karto griebsite „jautį už ragų“ ir per kartą nubėgsite maratoną, kitą dieną neišlipsite iš lovos ir meilė sportui ištirps kaip sniegas. Pradėkite nuo greito vaikščiojimo 15 min. ir kasdien ilginkite laiką. Gal būtų protinga palikti mašiną kieme ir persėsti ant dviračio ar iki darbo nukulniuoti pėstute? Jei turite daiktų, neškitės kuprinėje, kad rankos liktų laisvos ir judėtų visas kūnas. Antrą savaitę įjunkite po kardio pratimą. Trečią savaitę sportuokite po valandą gryname ore arba patalpoje su atidarytu langu, bet stebėkite savo savijautą. Pasikonsultuokite su sporto specialistu ar gydytoju dėl jūsų krūvių ir sveikatos būklės. Prisiminkite, kad kol judi, esi jaunas ir veiksnus. Sėdėjimas prie kompiuterio didina ne smegenis, o užpakalį.
Vamzdynų valymas.
Tikriausiai patys pasidžiaugiate, kai išplaunate dušą ar vonią – ir akys džiaugiasi ir maloniau maudytis. Lygiai taip pat džiaugtųsi jūsų kūno vamzdynas, kurio ilgis siekia iki 8 metrų, jei kasdien jį praustumėte ne saldžiais gėrimais, kava su pienu ir cukrumi, o pakankamu kiekiu vandens ir dar geriau – šarminio.
Patarimas: nusiprausę po kontrastiniu dušu ir nuvalę liežuvį, atsigerkime jei tik galime gauti sulos, nes ji yra pati sveikiausia ir natūraliausia medžiagų apykaitą gerinanti priemonė. Šiuo salstelėjusiu gėrimu galima ne tik įveikti inkstų akmenis, artritą, galvos skausmus, depresiją, bet ir pavasarinių vitaminų stygių. Nesant galimybei gauti sulos, gerkite ryte 2 stiklines vandens su citrina. Jei tuštinamės nereguliariai, rinkitės šaltą vandenį, nes jis skatina žarnyno judesius ir suaktyvina peristaltiką. Pavasarį galite pastiprinti imuninę sistemą ir antrą stiklinę susiplakti kokteilį: citrina be žievelės, ½ š grūstų pankolio sėklų, kurios skatina virškinimą, keli lapeliai dilgėlių, garšvos, pienių ir minkštas avokadas – Omega 3 riebiųjų rūgščių šaltinis prieš uždegimus.
Kitas receptas: 2 šaukštai maltų sėmenų, 2 šaukštai mirkytų per naktį saulėgrąžų ar moliūgų sėklų, ½ a.š. grūstos kalendros arba ciberžolės, salotos keli lapai, saliero stiebas ir obuolys. Vietoj vakarienės kartais geriau atsigerti raugintų pasukų su 1 š sėmenų, lapinio kopūsto lapu ir keliomis šakelėmis petražolių. Taigi, gausite vitaminų, mineralų, antioksidantų ir ląstelienos, kuri yra žarnyno šluota.
Šlapios kūno procedūros.
Per žiemą išgerti antibiotikai, sunaikintos gerosios žarnyno bakterijos, prikvėpuoti kilogramai dulkių ir virusų – visa tai turi būti iškrapštyta iš mūsų greičiausiu būdu, jei, žinoma, norite būti sveiki ir gražūs. Susikaupę mūsų kūne toksinai šalinasi per inkstus, plaučius ir odą. Todėl reikia suaktyvinti šių organų darbą arbatomis ar procedūromis.
Patarimas: kartą per savaitę gerai išprakaituokite pirtyje. Mūsų oda yra didžiausias organas per kurį šalinasi druskos perteklius, atliekos, susidariusios nuo per gausaus baltymų vartojimo, pieno produktų, kepto maisto ir krakmolingų patiekalų. Per odos prakaito liaukas pirtyje išsivalo organizmas net nuo sunkiųjų metalų taip veiksmingai, kaip tai padarytų vienas ar du inkstai. Neprauskite kūno su cheminėmis priemonėmis, geriau rinkitės natūralų, iš ekologiškų medžiagų pagamintą muilą. Ant švaraus kūno vilkitės natūralaus pluošto drabužius ir juos skalbkite ekologiškomis priemonėmis. Neįsileiskite į savo buitį chemikalų, nes net nejausdami jais kvėpuojate, juos liečiate, valgote ir pamažu kaupiate savyje.
Kūno šarminimas.
Valgydami sunkų, riebų, rafinuotą maistą, gerdami saldžius, gazuotus gėrimus, rūgštiname savo organizmą ir purename dirvą uždegimams ir lėtinėms ligoms. Mūsų organizmas ir taip su metais rūgštėja, o rūgščioje terpėje veisiasi virusai ir bakterijos. Visų vėžiu sergančių žmonių kraujas yra rūgštus.
Jei jaučiatės neišsimiegoję, dažnai peršąlate, kosite, po pietų apsnūstate, svaigsta galva, jaučiate raumenų tempimą arba šąla galūnės, metas pasirūpinti kaip pašarminti organizmą. Nevartoju žodžio detoksikuoti organizmo, nes su toksinais kovoja mūsų kepenys – jos kaip siurblys, kurios iš kraujo susiurbia viską, kuo mes nuodijamės. Nėra prasmės valyti kepenis ar šarminti organizmą, jei apsisukę vėl kemšame į jį kaip į šiukšlių dėžę batonus, pyragus, dešras, saldžius jogurtus ir t.t.
Patarimas: jei per žiemą maitinotės kaip tikri lietuviai, pradėkite pamažu galvoti apie laimingus šimtamečius japonus ar linksmuosius graikus, kurie moka neteršti savo sielos namų-kūno ir visus metus maitinasi subalansuotu maistu. Žodžiu, metas pradėti maitintis lengvesniu maistu, sumažinti mėsos kiekį arba bent penktadieniais ją pakeisti žuvimi, vartoti daugiau daržovių, skaidulomis turtingo maisto ir valgyti kuo daugiau žalio maisto. Visos daržovės šarmina ir valo mūsų užterštus kūnus iki ląstelių lygio, o baltyminis maistas, perdirbti produktai – rūgština organizmą ir skatina uždegimus. Atsisakykite cukraus ir visų gaminių su cukrumi. Na, o jei norite būti tikrai liekni ir sveiki – venkite gliuteno (kviečių, miežių rugių).
Planas kaip atsikratyti kelių kilogramų ir palengvinti gyvenimą jūsų žarnynui – savaitės meniu:
Pirmadienis: iškrova. Per dieną šilta arbata (imbiero, citrinos, pelyno, mėtų), vanduo.
Antradienis: : 4 valgymai – po dubenį salotų : kopūstas, ridikas, kaliaropė, paprika, cukinija, morka… Užpilas tik citrinų sultys (obuolių actas) ir ½ šaukšto šalto spaudimo sėmenų ar kanapių aliejaus.
Trečiadienis: pusryčiai –žalias kokteilis su čija, priešpiečiai – 2 obuoliai, pietūs – paukštienos krūtinėlė su salotomis, pavakariams-morka, vakarienė- salotos su silke.
Ketvirtadienis: pusryčiai-grikių košė, priešpiečiai – 3morkos, pietūs – kopūstų sriuba, žuvis su salotomis, pavakariams – riešutų saujelė, vakarienė-pasukų kokteilis su sėmenimis
Penktadienis: Kas dvi valandas nuo 7 val. po vaisių – t.y. 7 skirtingi vaisiai ar ½ stiklinės uogų
Šeštadienis: pusryčiai –avižų košė, priešpiečiai-morka, pietūs – daržovių/grybų troškinys, pavakariams-riešutukų saujelė, vakarienė-salotos su feta/tofu sūriu arba silke.
Sekmadienis: pusryčiai – žalias kokteilis su sėmenimis, priešpiečiai- obuolys ir apelsinas, pietūs – žuvis su salotomis, pavakariams – morka, o vakarienei – pupelių troškinys su kalafijorais.
Ir vasarą skriskite lengvi kaip paukščiai!
Dietistė Rita Šilenskienė www.silenskiene.lt
Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes
Aciu RITA ,kad as Jus atradau man dabar labai sunkus laikotarpis ,nes SANTAROS gydyt.buvau apnuodyta,skiriant vaistus nuo pazeistu sanariu ,tai prasidejo dar p.m.lapkricio antroje puseje,o as nesupratau ir seimos gydyt.nesuprato.Kai prasidejo bronchitas ir buvo skirti antibiotikai ir kiti cheminiai prieparatai,kuriu negalima buvo vartoti su mano geriamais vaistais ji irgi nesuprato,nors jai buvo skirta kontrole priziureti,o pas reumatologa ateiti po 3 men. s.m. sausio 7d.man aptemo vienintele matanti akis skubiai mano akiu gydyt.dukrai liepe vezti i SANTAROS pagelbos centra ,nes akiu gydyt.itare insulta ir atlikus KT jis nepasitvirtino.Neurologas paklause ka as geriu,pasakiau nuo KR/SP ir sanariams ju gydyt.skirtus vaistus,bet pavadinimo posakyti negalejau,nes mintinai nezinojau tai pasirodo buvo onkologiniai cheminiai vaistai,o ju gydyt.skirdama vaistus man nieko nesake tik liepe eiti pirkti i GINTARINE vaist.kuri ten randasi ir kaip gerti as anotacijos neskaiciau pasitikejau ir tik po neurolugu ,dvieju kalbos as supratau,kad poveikis chemines medziag.ir grizusi perskaiciau anotacija ir pati nutraukiau ju gerima,bet buvo isgerta 10kap.jau sausio men.gulejau savo ligon.Antakalnio 124,bet ir cia gydyt.bijojo skirti vaistu neparode nei akiu gydyt.nei terapeutui,ogulejau nefrologiniam sk.nors epikrizes aprasime radau parasyta – plauciuose slapi karkalai ,o vasario men.vel buvau ,jau SANTAROS reumatologo paguldyta i reumatologini sk.cia,vel buvo skirti antibiotikai ir gydyt. kaltina mano seimos gydyt.kad ji nenutrauke Methotrexat EBEWE 5mg.vatojima ji turbut net nezinojo kokie tai vaist.as jos zinojau,nes zvyneline sergu 60 metai,o sanariais nuo 1989m.visada atsisakydavau,o syki neskaiciau anotacijos ir negalvojau,kad tai tie patis vaist.,kuriu anksciau vengiau,gal ir mano amzius kaltas,kad pasitikejau,jau 13vasario atsinaujino bronchitas vel.Vasario 27 d.grizau is SANTAROS ligon.ir vel 13d.geriau antibiotikus nustatytas letinis obstrukcinis bronchitas daug geriu vaistu imunitetas issekintas namu arestas ,vaiku globa nes man viskas pavojinga gydyt.uzdraude ir kompiut.ir televiz.nes kyla KR/SP viskas nuo cheminio prieprieparato. Man 84m.visada visko domesiu,rasau eiles dainuoju man tada lengviau gyventi ,galvoju ape geri ir siunciu savo smegenims teigiamas mintis stengios negalvoti blogai gyvenu V.Cercelio zodziais: ,,Eik nuo vienos nesekmes iki kitos nesekmes neprarasdamas entuziazmo” taip ir darau turiu vilties ,kad gyvenimas mane dar dziugins,oDIDELIS ACIU uz JUSU PATARIMUS.Su pagarba Tatjana Romanovskiene
Labai ačių už patarimus ir receptus.Aš tai stengiuosi valgyti sveikai vyrą jau pripratinau prie salotų ir daržovių, bet su vaikais tai sunku , sako aš ne karvė žolės neėsiu. Spausdinu jūsų straipsnelius ir duodu skaityti. Tikuosi įtikinti valgyti sveikiau.
Ačiū už motyvaciją:)
Dėkoju už naudingas žinias bei puikius receptus. Ačiū, kad esate!
Mano mamai viena netradicines medicinos atstove nustate, kad jos organizmas uzrugstintas. Pasiule sumazinti mesos. Bet mano mama labai tokia, nu net nezinau, kokia… vienu zodziu, soko, kad negali. Nu tai pasiule isgerti vandens su soda. Taip dvi savaites. Ar taip gali buti, kad soda mazina organizmo rugstinguma?
Sveiki, viena soda tikrai nieko nepadės, be to jos ilgai gerti negalima, nes skrandis nustos gaminti taip reikalingą skrandžio rūgštį maistui virškinti. Efektas bus kelioms savaitėms. Sutvarkykite mitybą, sumažinkite mėsos, padidinkite daržovių ir praeis.
Ačiū! Lengvi ir paprasti, tačiau genialūs patarimai.
Viskas labai naudinga,reikalinga ir butina zinoti.Aciu!
laibai aciu kad jus esate zengiu po maza zinksneli nes man tokiai megstanciai skaniai pavalgyti nera taip lngva aciu kad jus mumis rupinates duodate geru patarimu
Sveiki. Super patarimai. Ačiū labai. Stengsimes būtinai įtraukti į savo dienos rezimą. Juk darom tai del savęs. Džiaugiuosi,kad suzinojau apie jus. 😊
Ačiu už labai naudingą informaciją.
O kavą be cukraus galima gerti?
Aciu labai, labai laiku ir visko ko reikia, ko norisi, apie ka svajoji. Nuostabus planas, labai labai aciu