Kalis – jo vertė ir kur jo rasti?

Kalis – vienas iš svarbiausių elementų mūsų sveikatai. Reikiamas jo kiekis organizme padės išlaikyti skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą, užkirsti kelią kalcio praradimui, padės išlaikyti nervų sistemą geroje būklėje ir sumažinti insulto galimybes žmonėms, sergantiems hipertenzija, apsaugoti kraujagysles nuo oksidacinių pažeidimų.

Kalis gali turėti teigiamos įtakos kaulų tankiui ir mažinti neigiamą per didelio suvartojamo natrio kiekio poveikį. Rekomenduojama kalio paros norma 2000 mg. Viena iš svarbiausių kalio funkcijų – dalyvauti nervinių impulsų perdavime. Dėl šio mikroelemento yra kontroliuojamas raumenų susitraukimas, tame tarpe ir širdies raumens. Būtent dėl to kalis ypač naudingas širdies ir kraujagyslių sistemai. Be to, kalis reguliuoja vandens apykaitą organizme ir palaiko vidaus organų pH pusiausvyrą. Pasikeitus pH pusiausvyrai į rūgštinę pusę, kalis padeda subalansuoti rūgščių-šarmų balansą.

Kalio daug rasite žalumynuose net ir žiemos metu.

Neatsisakykite jų valgyti žiemą, manydami, kad juose nėra maistinių medžiagų. Taip, iš tiesų, jų mažiau yra žiemą. Bet vis tiek yra! Nepamirškite taip pat apie maistines skaidulas, kurios yra žaliuose produktuose. Kalio daug yra ir bananuose. Dažnas “bijo” šių vaisių, tačiau iš tikrųjų bananuose(kurie nelabai prinokę) yra vos 100 kalorijų ir daug maistinių medžiagų – to paties kalio ir ląstelienos. Net norintiems numesti svorio, atsižvelgiant į individualų mitybos planą, vietoj rytinio sumuštinio ar atsibodusios košės, rekomenduočiau porą kartų per savaitę vietoj pusryčių suvalgyti 2 bananus. Daugiausiai kalio yra : pupelėse ir žirniuose (apie 1300 mg kalio 100 g produkto), riešutuose (apie 600 mg/100 g), kai kuriose daržovėse, pavyzdžiui, bulvėse (452 mg/100 g), špinatuose, kopūstuose ir petražolėse (apie 550 mg/100 g), vaisiuose – bananuose, papajose (apie 300 mg/100 g). Maisto produktų perdirbimas paprastai sumažina kalio kiekį, todėl, valgant daug perdirbto maisto ir mažai šviežių vaisių ir daržovių, žmonėms dažnai ima trūkti kalio.

kalis

1. Bulvės

Mes dažnai linkę atsisakyti šio produkto dėl krakmolo ir angliavandenių. Bet tai nėra visiškai teisinga. Viena vidutinė bulvė suteikia 900 mg kalio. Suvalgius tik vieną bulvę pietums išvirtą garuose su lupena, galima gauti šiek tiek daugiau nei 1/5 paros norma kalio. Bulvės taip pat turi vitamino C, vitamino B6, geležies ir maistinių skaidulų (ypač žievėje). Jei kyla pergyvenimų dėl figūros, rinkitės pietums didelę lėkštę šviežių salotų, pašlakstytų citrinos sultimis ir 2 bulves su lupenomis, be riebių priedų. Žinoma, po Naujų metų dygstančias bulves geriau nevalgyti.

2. Saulėje džiovinti pomidorai

Šviežiuose pomidoruose taip pat yra kalio. Bet daug daugiau jo yra džiovintuose ir pomidorų pastoje. Tačiau perkant pastą parduotuvėje, galime suvalgyti daug nereikalingos druskos, cukraus ir visokių kitokių priedų. Džiovintuose pomidoruose 100 g yra 1800 mg kalio, t.y. 40% dienos rekomenduojamos normos. Plius, pomidoruose yra daug skaidulinių medžiagų, vitamino C, vitamino E, jie gerina virškinimą ir stiprina imuninę sistemą bei naudingi širdžiai.

3. Pupelės

Raudonose ir baltose pupelėse kalio yra daug: 600 mg – baltose, o raudonose – 1000 mg. Pupelės turi daug skaidulinių medžiagų, baltymų ir geležies. Jas galite dėti į sriubas, troškinius ir salotas.

4. Džiovinti abrikosai

Skanus, sotus ir sveikas užkandis – ypač kai norisi saldaus. Koncentracija maistinių medžiagų, esančių šviežiuose abrikosuose, juos džiovinant tik didėja . Todėl, 100 gramų džiovintų abrikosų yra 1162 mg kalio.

5. Slyvos

Apskritai, daug džiovintų vaisių gali pasigirti dideliu kalio kiekiu: razinos, datules, džiovintos figos ir t.t. Tačiau tarp norėčiau išskirti džiovintas slyvas… Be kalio (686 mg /½ stiklinės), džiovintose slyvose yra vitaminų B1, B2, C, magnio, fosforo ir geležies. Vienas tyrimas įrodė, kad džiovintos slyvos padeda stiprinti kaulus. Moterų, kurios valgė dešimt slyvų per dieną, kaulų tankis buvo didesnis negu tų, kurios valgė džiovintus obuolius. Taigi, rinkitės prie arbatos pakramsnoti slyvas!

6. Avokadas

Avokadas – vienas iš naudingiausių vaisių. Viename avokade yra 975 mg kalio ir magnio, fosforo, geležies, cinko, įvairių vitaminų ir sveikų riebalų, kurie yra labai svarbūs sveikai širdžiai ir gražiai odai išlaikyti. Jis vertinamas dar ir dėl savo universalumo – avokadas gali būti dedamas į salotas, desertus, padažus, kokteilius.

7. Lašiša

Nuolatinė “narė” naudingų produktų sąraše. 100 g/628 mg kalio – tai daugiau nei bet kurioje kitoje žuvyje. Be to, lašiša yra omega-3 ir vitamino D šaltinis. Harvardo mokslininkai nustatė dėsningumą : kuo daugiau riebių žuvų mūsų mityboje, tuo ilgesnė gyvenimo trukmė ir mirties riziką nuo širdies ligų galima sumažinti net 35%.

8. Špinatai

Puikus garnyras prie žuvies ir mėsos patiekalų. Kalio yra 558 mg /100 g. Lapinės salotos – tai maisto produktai, kurie turi būti valgomi kasdien: minimalus kiekis kalorijų ir didžiausia nauda!

9. Moliūgai

Įvairių rūšių moliūgai turi gana didelį kalio kiekį: 100 g moliūgų kalio yra 437mg. Moliūgai ilgai išsilaikanti žiemos laikotarpiu daržovė ir yra aibė puikių receptų juos paruošti. Tad apsilankę “Pirmo šaukšto” akademijos pamokose išmoksite skanių pyragų, garnyrų ar košių patiekalų.

10. Apelsinai

Šviežias apelsinas – sveikos dienos pradžia. Be vitamino C, juose yra B grupės vitaminų, folio rūgšties ir daugiau kalio. Viename dideliame apelsine bus apie 473 mg kalio.

Ritos Šilenskienės portretas

Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė

Kursai internetu

Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.

Sužinokite daugiau

Kviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes