Vitaminas B6 dar vadinamas piridoksinu
Ilgalaikis vitamino B 6 trūkumas gali sukelti odos uždegimą (dermatitą), depresiją, sumišimą, traukulius ir net anemiją. Naujausi tyrimai taip pat rodo, kad mityba, kurioje yra mažai vitamino B6, padidina širdies ligų riziką.
Vitaminas B6 arba piridoksinas reikalingas:
* odos sveikatai palaikyti ( lėtina raukšlių batsiradimą, padeda sumažinti odos sausumą, išvengti egzemos ir spuogų. Svarbus sunkių odos sutrikimų melanomos ir psoriazės gydymui.
*kepenų detoksikacijai (atlieka svarbų vaidmenį pašalinant nepageidaujamas chemines medžiagas iš organizmo)
*kraujagyslių sveikatai (Jis reguliuoja homocisteino-įvairių ligų pagrindinio faktoriaus- kiekį kraujyje)
* kognityvinių funkcijos pagerinimui (B 6 trūkumas susijęs su smegenų sutrikimais- Demencija ir Alzheimerio liga)
*nuotaikos svyravimų mažinimui (didina serotonino kiekį smegenyse)
* anemijos gydymui
* akių sveikatos palaikymui
* reumatoidinio artrito simptomų mažinimui
* cukrinis diabetui kontroliuoti
*palengvinantis riešo kanalo sindromus
* gydant su nėštumu susijusį pykinimą
* gydant plaukų slinkimą.
B 6 vitaminas ypač svarbus nervų sistemos veiklai, organizmo atsparumui infekcijoms. Šis vitaminas reikalingas kito vitamino – B12 įsisavinimui. Piridoksino pakankamas kiekis aktualus moterims – hormonų balansui organizme palaikyti ir premenstruaciniam sindromui palengvinti.
Vitamino B6 paros dozė vyrams yra 2 mg, moterims – 1,8 mg per dieną, nėščioms moterims 1,9 mg, maitinančioms – 2,5 mg vitamino B6. Premenstruaciniam sindromui lengvinti – 50 –100 mg piridoksino per parą.
Maisto produktai, kuriuose yra daug vitamino B6:
kepenys, žuvis, vištiena, tofu sūris, kiauliena, jautiena, saldžiosios bulvės, bananai, bulvės, avokadai, pistacijos, špinatai, sojos žaliosios mung pupelės, morkos, kiaušiniai, saulėgrąžų sėklos.
Kaip išsaugoti vitaminą B6?
Didelė dalis vitamino B6 suyra maistą verdant ar kepant, veikiant ultravioletiniams spinduliams. Todėl maisto gamyba, naudojant produktus su vitamin B 6, turi trukti kuo trumpiau. Daržoves geriausia vos termiškai apdoroti arba valgyti žalias, Saldžias bulves galima tarkuoti į salotas vietoj morkų. Sėklas išmirkyti ar net padaiginti.
Kepenis nepervirti, neperkepti, paukštieną geriausia sumalti ir garinti kotletukus.
Kepenys yra vitamino B 6 rekordininkės.
Egipte iš kepenų gamindavo labai daug patiekalų, o visiems gerai pažįstamas Avicena dar XI amžiuje savo garsiajame medicinos traktate nurodė žmonėms, kurių regėjimas nusilpęs, duoti ožkos kepenų sulčių.
Niekam nėra paslaptis, kad tinkamai pagamintas patiekalas iš kepenų praturtins organizmą dar ir vitaminais A, B ir C. Be to, tai produktas, kuriame gausu visaverčių baltymų, tad jį galima drąsiai vadinti dietiniu. Kepenys nėra kaloringos.
Kepenų skonis ir savybės priklauso nuo gyvūno amžiaus: veršiukų kepenys yra labai švelnios, o ėriukų arba stepinių avių – iš viso laikoma delikatesu, kurio beveik neįmanoma rasti prekyboje.
Verdamos kepenys netenka beveik visos drėgmės. Jų audiniai sustandėja, tampa kietesni. Todėl virtos kepenys geriausiai tinka paštetų gamybai.
Receptas gamintas LRT laidoje “Klauskite daktaro”: ėriuko kepenėlės su briuselio kopūstais, avinžirniais ir pistacijomis:
https://www.facebook.com/KlauskiteDaktaro/videos/2198637437113853/?t=288
Briuselio kopūstai – tai puikus maistinių skaidulų, mangano, kalio, cholino ir B vitaminų šaltinis.
Vitamino B6 pistacijose yra tiek pat, kaip ir jautienos kepenyse, kurios yra dažnai reklamuojamos kaip labai daug šio vitamino turintis šaltinis.
Visa vitamino B 6 nauda ir daktaro patarimai LRT mediatekoje
Klauskite daktaro 2019.04.23
Rita Šilenskienė
Subalansuotos mitybos ekspertė
Kursai internetu
Jei norite išmokti tvarkingai maitintis pagal savo amžių, aktyvumo lygį ir gyvenimo būdą, esu pasiruošusi Jums padėti. Kursų internetu metu Jus išmokysiu išgirsti savo organizmo siunčiamus signalus, susitvarkyti mitybą, pagerinti savijautą ir išvaizdą.
Sužinokite daugiauKviečiame prisijungti prie kartu tobulėjančios bendruomenės. Kiekvieną savaitę dalinamės 2-3 naujomis sveikų receptų idėjomis ir naudingais straipsniais apie teisingus mitybos įpročius bei produktų savybes